PAD PRIHODA ĆE NADOKNADITI IZ NAŠEG DŽEPA? /

Telekomi pripremaju odgovor na ukidanje roaminga

Image
Foto: Thinkstock

Roaming unutar Europske unije bit će potpuno ukinut od lipnja 2017.

26.9.2016.
7:05
Thinkstock
VOYO logo

No, spomenuta odluka Europske komisije naišla je na neodobravanje teleoperatora, što ne čudi kad se uzme u obzir da su im prihodi od omogućene usluge roaminga u 2015. godini iznosili više od 280 milijuna kuna, što od vlastitih korisnika, što od stranaca, piše Slobodna.

Riječ je, inače, o okvirnim podacima kojima raspolaže Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SADA NAPOKON ODLAZI U POVIJEST? /

Europa se dogovorila da će ukinuti roaming 2017. godine

Image
SADA NAPOKON ODLAZI U POVIJEST? /

Europa se dogovorila da će ukinuti roaming 2017. godine

Dok u Vipnetu otvoreno ističu kako će se ukidanje dodatnih maloprodajnih naknada u roamingu negativno odraziti na telekom-industriju u Hrvatskoj, te da "prije donošenja konačne odluke treba voditi računa o balansu interesa krajnjih korisnika te održivog poslovanja operatora koji pružaju roaming usluge", iz T-HT-a poručuju kako se još uvijek ne mogu detaljnije očitovati o najavljenim novim smjernicama definiranja politike pravednog korištenja.

Otkako se lani počelo najavljivati uvođenje besplatnog roaminga, stručnjaci upozoravaju kako bi nemogućnost zarade od spomenute usluge, operatori mogli nastojati nadoknaditi na drugoj strani, odnosno povećanjem cijena telefoniranja u nacionalnom prometu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znakovita šutnja

Takvog je mišljenja i Đuro Lubura, stalni sudski vještak za telekomunikacije, koji je izjavio kako telekomunikacijske tvrtke neće imati interesa kvalitetno pokrivati mala turistička mjesta budući da više neće zarađivati na strancima, te da će gubitke u roamingu jednostavno morati negdje nadoknaditi.

Zanimljivo je da na pitanje Slobodne o potencijalnom povećanju naknada za usluge u nacionalnom prometu, ni Vipnet, kao ni T-HT nisu odgovorili, ali jest HAKOM.

"Operatori su izražavali bojazan oko povrata ulaganja u hrvatske mreže dizajnirane i kapacitirane za veliki broj stranaca, kao i zbog mogućnosti zloupotreba tzv. stalnog roaminga, što znači da netko koristi roaming, a trajno je nastanjen u toj zemlji.

Kriteriji pravednog korištenja su posebno važni za države s velikim priljevom stranih korisnika, poput Hrvatske, jer se ulaganja u infrastrukturu potrebnu za pružanje usluga u uvjetima povremenog povećanog broja korisnika moraju zaštititi kako se ne bi dogodilo da domaći korisnici snose posljedice (tzv. waterbed efekt).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako će se u svrhu omogućavanja razgovora po cijenama nacionalnih poziva (Rome Like at Home – RLAH) smanjiti i veleprodajne roaming naknade, operatorima se mora omogućiti povrat ulaganja kako ne bi došlo do povećanja domaćih maloprodajnih cijena mobilnih usluga i prelijevanja troška na domaće korisnike".

Dakle, povećanje cijena ili smanjenje kakvoće usluge u turistički razvijenim područjima mogu biti posljedice na hrvatskom tržištu ako operatori ne budu mogli vraćati uloženo za razvoj mreža – smatraju u HAKOM-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo