Ljudska i robotska - ruku pod ruku. Na prvi pogled kao virtualna stvarnost, video igrica, ali riječ je o još jednoj u nizu uroloških operacija uz pomoć robota. Dogodine bi moglo stići - pojačanje.
Prije toga edukacije i operacije, ovaj put pod vodstvom stručnjaka iz Japana. Operirao je Mladena s tumorom crijeva.
''Bez ikakvih problema. Bez boli bez ičega. Bio sam oduševljen. Posebno kad sam išao po uputnicu kod svog liječnika, odnosno doktorice Kontent, rekla je 'Idi, to ti je jedinstvena prilika, to ti je svjetski stručnjak''', kaže Mladen Božić.
U Zagrebu za vikend ih se okuplio nekoliko. Tema robotika. Jedan takav robot radi zahvate unutar crijeva - i skup je. Košta oko 2 milijuna eura, ali plan i ideja već postoje.
''Da Zagreb i mi kao edukacijski centar Europske krovne asocijacije budemo teaching centar za Istočnu Europu i da kolektiramo te pacijente i da na 2-3 mjeseca iznajmimo robota, napravimo operacije i vratimo ga'', kaže Nadan Rustemović, Odjel za intervencijsku gastroenterologiju KBC-a Zagreb.
Prve bi mogle biti već za godinu dana. Prednosti su brojne.
''Ulazimo u probavni trakt preko usta ili anusa i vršimo operacije. Prednost robota je ta da imamo joystick kojim malim pokretima od par milimetara rukom, to se mjeri u mikronima što on na kraju rad na organu'', kaže Rustemović.
I dok neki stručnjaci dolaze educirati na Rebro, drugi pak dolaze u tu istu bolnicu po edukaciju. Jedan od njih je Egipćanin s kojim smo razgovarali.
''Sve ovdje je dobro opremljeno. Zaposlenici su jako ljubazni. Svi, od profesora, pa do medicinskih sestara, svi vas žele nešto naučiti ili vam dati priliku da učite. Ovo je vrlo posebno i ne možete to lako pronaći negdje drugdje'', kaže Omar Elshaarawy, gastroeneterolog iz Egipta.
Hrvatska je tako još jednom u korak sa svjetskim trendovima, ali i korak bliže novom robotu koji operira.