Županijski sud u Zagrebu odredio je istražni zatvor za Nevena Blaževića, šefa u zagrebačkoj tvrtki Gradsko stambeno komunalno gospodarstvo zbog sumnji u primanje mita.
Isto je sud odredio i za dvojicu privatnih građevinskih poduzetnika kojima je Blažević sređivao poslove, a zauzvrat uzimao određeni postotak. Treći uhićeni poduzetnik Mario Jurinić pušten je na slobodu. Detalje o tome što im nosi bliža budućnost provjerila je za RTL Danas Andrijana Čičak Božić.
Sve više se otkrivaju detalji rada Nevena Blaževića šefa u gradskoj tvrtki, koji je za mito, sumnja se, sređivao poslove određenim privatnicima.
"Iznio je obranu i porekao je krivnju", kazao je Blaževićev odvjetnik Igor Cišper.
Od četvorice uhićenih, za trojicu je određen istražni zatvor.
"Zbog mogućeg utjecaja na svjedoke i mogućeg ponavljanja djela", objasnio je Cišper obrazloženje istražnog zatvora.
Jedini koji je pušten na slobodu je Mario Jurinić. U svojoj obrani potvrdio je da je Blažević od njega tražio 10 posto od svakog ugovorenog posla. Uglavnom se radilo o hitnim sanacijama na vodovodu i kanalizaciji, te drugim hitnim intervencijama na zgradama.
Jurinićev odvjetnik Petar Petrović odbija primisao da bi njegovog klijenta pustili zbog priznanja:
"Nije on priznao, on je jednostavno iznosio obranu i odgovarao na postavljena pitanja. Što je rekao prema ocjeni ravnateljice, to ne znam, da je imala razloge da ga pusti da se brani sa slobode."
Zamjenica ravnateljice USKOK-a Petra Parlov dala je određeno objašnjenje:
"Nije bilo osnova za njegovo traženje istražnog zatvora."
Način rada bio je takav da je Blažević Režeku, Juriniću i Veljkoviću pokazivao ponude ostalih ponuđača, kako bi mogli dati najbolju ponudu te im osigurao prioritetnu naplatu izvedenih radova. Režek je tako poslan i na adresu u Zagrebu koju je posjetio RTL kako bi ih pitao kako je to izgledalo.
"Gradskom stambenom smo se javili i oni su nam ponudili dva ponuđača izabrali smo onoga tko može najprije obaviti", kazala je Karmela Waltz, predstavnica stanara na toj adresi:
"Obnova je obnova, tko bi mislio da bi netko zaradio na nama?"
Za saniranje potresom oštećenih dimnjaka, stanari, uglavnom umirovljenici, dignuli su kredit na 116 tisuća kuna.
"Žao nam je ako smo, kako da kažem, popušili neke novce, normalno da nam je žao", dodala je Waltz:
"Koliko je postotak bio onom gospodinu kojem su davali, nek' vrate na naš račun, onda ne bumo imali toliko kredita."
Tako se, prema USKOK-u radilo od početka 2020. do uhićenja. Za to vrijeme Blažević je u tvrtku Gradsko stambeno komunalno gospodarstvo zaposlio i Režekovu suprugu, a ovaj mu je zauzvrat renovirao od potresa oštećeni stan na Srebrnjaku. I zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević je zgrožen:
"Ako se utvrdi da je netko zlouporabio svoj javni položaj da bi sebi pribavio nepripadajuću korist, i to na obnovi nakon potresa, za mene je to jednako kao ratno profiterstvo."
I sve to dok se obnova u više od godinu dana ne miče s mjesta. Je li ovim slučajem bačena još veća mrlja?
Damir Vanđelić ne misli tako:
"Upravo suprotno, mislim da će akcija pripomoći raščišćavanju situacije oko obnove."
Upozorenje je to, kaže gradonačelnik Tomašević, za ubuduće, ali i vjeruje da je ova akcija USKOK-a samo početak otkrivanja raznih gradskih makinacija.