Najveći gubitnik prve izborne jedinice Milan Bandićbez sumnje je . Čovjek koji će vladati Zagrebom dulje čak i od rekordera Većeslava Holjevca, u istom tom gradu kao nositelj neovisne liste završio je duboko ispod praga – na čak devetom mjestu!
Do izbornog praga dijelio ga je HSLS i koalicija BUZ, PGS, HRS, dva HSP-a, ali i šovinistička strančica HČSP te Hrast, što je novinarima na krilima pobjede Kukuriku koalicije likujući priopćio šef Gradskog SDP-a Davor Bernardić. Jedna ga je novinarka pritom upitala hoće li Bandiću sada vratiti mandat, budući da je Bernardić u prošlome sazivu Sabora upražnjavao upravo njegovo mjesto, jer se ovaj između saborske i gradonačelničke odlučio za ovu drugu.
Bandić najveći, ali ne i jedini gubitnik
U prvoj izbornoj jedinici nije bilo sreće niti za dosadašnjeg ministra obrazovanja Radovana Fuchsa. A za razliku od sina prvog predsjednika Franje Tuđmana, Miroslava, sin utemeljitelja SDP-a Ivice Račana, 11-plasirani Ivan, nije ušao u Sabor. Zasad. Naime, na toj listi su i Zoran Milanović i Vesna Pusić, ali i Tomislav Saucha, koji će navodno također u Banske dvore kao šef kabineta. Tu je i Gvozden Flego, koji službeno nije eliminiran iz utrke za ministra obrazovanja. Ako se crta pomakne – imat ćemo i Tuđmana i Račana u Saboru.
Krah liberala
Najveći gubitnici druge izborne jedinice su, navodno, najuspješniji ministar prošle vlade Damir Bajs, zatim HSLS-ov Darinko Kosor, ali i Ljubo Jurčić, na kojega su se kladile ankete, no ipak nije uspio prebaciti prag sa svojom listom BUZ, PGS, HRS. Bandić je ovdje također sedmi na listi.
U trećoj izbornoj jedinici, onoj najvatrenijoj, u kojoj se odvijao sraz Radimira Čačića (HNS) i Tomislava Karamarka (HDZ), nije bilo pretjeranih iznenađenja. U Sabor se nije progurao Tomislav Kezelj, koji je pod istragom. Najveći gubitnik – opet HSS i njegov Zvonimir Sabati, koji nije prebacio prag.
Danijel Srb luzera 4. izborne jediniceHSP-ovac Bruka HSP-a koji je u "glavnom gradu" te jedinice, Osijeku, vladao godinama, ne pjeva o dobrim rezultatima, a sigurno je razočaran i šef hrvatske straže Osječanin Ivan Vekić, jedan od utemeljitelja HDZ-a i ratni ministar unutarnjih poslova.
Slavonija nemilosrdna prema 'seljacima'
Sličnu sudbinu je u Slavonskom Brodu, odnosno u 5. jedinici doživio HSP-ov Mirko Duspara. Razloga za crvenilo zbog svoje prođe u žitnici Hrvatske, Slavoniji, definitivno imaju i HSS-ovci, s obzirom na rezultate u 4. i 5. jedinici – sedmo, odnosno šesto mjesto s oko dva posto glasova.
Gubitnički niz HSP-a i HSS-a nastavlja se i u šestoj jedinici, gdje je mjesto u Saboru izgubio Anto Đapić, ali i zastupnica u prošlom sazivu HSS-ovka Marijana Petir, što je ipak čini najvećom gubitnicom jedinice, no ako se izostavi ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković. Naime, podbacila je i koalicija HDZ-DC: jedva se provukla Ivi Sanaderu omražena Vesna Škare Ožbolt, pa ćemo nju imati opet prilike gledati u Saboru, a osim Bošnjakovića "otpao" je i HDZ-ov sindikalac Boris Kunst te dosadašnja zastupnica Ivanka Roksandić.
Debakl potpredsjednika Vlade
U sedmoj izbornoj jedinici razloga za žaljenje opet ima koalicija BUZ, PGS, HRS, jer nije prošao Marijan Pleše, PGS-ov gradonačelnik Delnica. HSS-ov Božidar Pankretić, potpredsjednik Kosoričine vlade, očigledno nije uspio uvjeriti svoje birače da ima rezultate. Bandić je ponovno deveti.
Najveći gubitnik 8. izborne jedinice mogao bi biti Ladonja i njegov Plinio Cuccurin, koji se iz minute u minutu preskakao, odnosno padao ispod crte. Zbog njegovog mandata morat će se čekati do samog kraja. Uz Plinija, ponajveća gubitnica je "novo lice HDZ-a" – Vesna Buterin.
Još jedan poraz D. Budiše
Nešto slabiji rezultat, ali sličnu sudbinu Cuccurinovoj doživio je Stipe Petrina u 9. izbornoj jedinici, pa ga se može tretirati kao gubitnika ovih izbora. Zahvaljujući ovom dijelu Hrvatske opet ćemo u Saboru gledati Sanadera, ali ne Ivu nego župana splitsko-dalmatinskog Antu. Ali nećemo više gledati Anu Lovrin, još jednu propalu ministricu pravosuđa, koja nije upala među 8 mandata liste HDZ-a i Građanske stranke, ali zato ćemo gledati Željka Keruma i Nevenku Bečić.
Deveta je jedinica snove srušila i povratniku u politiku Draženu Budiši (HSLS), ali i jednom od najvatrenijih boraca za prava povratnika – Slobodanu Uzelcu (SDSS), koji je očigledno pogriješio kandidiravši se na općoj, a ne manjinskoj listi, s kojom je završio na sedmom mjestu. Ovo je i jedinica u kojoj je don Ivanu Grubišiću "za dlaku" pobjegao treći mandat.
Propast dubrovačkih gradonačelnika
Deseta izborna jedinica razočarala je bivše i aktualne dubrovačke vlastodršce – otpali su Dubravka Šuica (HDZ) i Andro Vlahušić (HNS), oboje vrlo nisko rangirani u toj jedinici. Iako su "braco i seka" Građanske stranke upali u Sabor na ovoj listi, Petroslav Sapunaruspjeha nije imao Kerumov šogor šef Županijske skupštine.
Ova je jedinica osujetila ambicije još jednog HSP-ovca – Hrvoja Tomasovića, ali je zato više uspjeha imala "pravašica" Ruža Tomašić, koja je koalirala s HČSP-om. Zadnja nacionalna jedinica "riješila" je Hrvate još jednog bisera politike – metkovskog gradonačelnika Stipe Gabrića Jamba.
Zbogom Nazifu, Zdenki i Šemsi!
U 11. izbornoj jedinici ništa novo – HDZ je očekivano obrao vrhnje, a što se 12. jedinice tiče, potop je zabilježio zastupnik romske manjine Nazif Memedi. Od njega su bili bolji Željko Balog i Veljko Kajtazi, koji su do samog kraja bili u mrtvoj trci za pobjedu.
No, možda je najveći gubitnik u 12. jedinici SDA-ov Šemso Tanković, koji je konkurirao za još jedan mandat predstavnika albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine. Pobijedio je Nedžad Hodžić, a ispred Tankovića bila je i Emina Lekaj Prljaskaj. Izgubila je i dosadašnja zastupnica češke manjine Zdenka Čuhnil, u korist Vladimira Bileka.