Vladine nove porezne mjere nailaze na sve više kritika. Sada su protiv njih ustali i sindikati koji smatraju da porezna reforma uglavnom ide na ruku poslodavcima.
Mjeru za mlade koja bi one do 25. godine starosti oslobodila poreza na dohodak, a onima do 30. godina on bi bio upola manji nazivaju populističkom.
Karlo ima 24 godine. Iako će uskoro u ruci imati diplome povijesti, komparativne književnosti i antropologije, sumnja da će brzo pronaći posao.
"Čisto sumnjam da ću u dogledno vrijeme naći posao u struci, a što se tiče poslova inače, iako se čini da radnika u Hrvatskoj nedostaje, pokazuje se da to nije istina i da posao koji odgovara nekakvim socijalnim potrebama života danas u Hrvatskoj je prilično teško naći", govori Karlo.
Populizam?
No, nada se da na burzi rada, na kojoj se nalazi više od 10.000 onih sa završenim fakutetom, ipak neće završiti. Vladina mjera za mlade, koja će one do 25. godina u potpunosti osloboditi poreza na dohodak, a onima u dobi do 30. godina će se obračunavati 50 posto, ne čini mu se obećavajuća.
"Mladima koji uglavnom imaju manje plaće ne donosi nikakav veći rast plaća, a tjera ih da kad navrše određeni broj godina, potraže drugo zaposlenje, vjerojatno i izvan Hrvatske", govori za RTL Danas student Karlo Držaić.
VEZANE VIJESTI
- Marićeva porezna reforma: Mlađi ste od 30 i radite? Evo koliko će vam porasti plaća
- Marić za RTL otkrio koliko će mladih primati veće plaće nakon reforme: 'Nadam se pozitivnom efektu'
Isto misle i sindikati.
"Ovo je nažalost isključivo populistička mjera. Ovo nije mjera koja će zaustaviti mlade ljude da odlaze van", gvori nam predsjednik Saveza samostalnih sindikataMladen Novosel.
"Takva mjera ne postoji nigdje u Europi, mislim da je ona djelomično diskriminativna", kaže Matija Kroflin iz Matice hrvatskih sindikata.
Sindikati traže povećanje minimalne plaće i neoporezivog iznosa na 4370 kuna brutto, kao i da plaće treba povisiti svima.
"Vodi se jedna politika podilaženja poslodavcima pod svaku cijenu, a oni to spremno koriste jer neprekidno kukaju, nariču nad svojom sudbinom, a sve rješavaju preko leđa radnika i države", kaže Krešimir Sever predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata".
Za ministra Ćorića ove mjere su - dugoročne.
"Ne bih rekao da je kratkoročna, ako uzmete u obzir činjenicu da dio naših mladih ulazi na tržište rada s 18 godina, dakle ona se na njih odnosi 12 godina njihova radnog vijeka", govori ministar zaštite okoliša Tomislav Ćorić.
No, ne i za one koji studiraju. Mnogi, koji zbog niskih plaća i nepronalaska posla odlaze iz Hrvatske mjeru, koja bi na snagu trebala stupiti početkom iduće godine, neće niti osjetiti.