Hrvatski zavod za javno zdravstvo danas je objavio epidemiološke upute o radu trgovačkih centara za vrijeme epidemije koronavirusa. Podsjetimo, trgovački centri se otvaraju u ponedjeljak u sklopu treće faze opuštanja mjera suzbijanja zaraze koronavirusom. Upute počinju općom preporukom da se, uz održavanje razmaka od 1,5 metra, treba ograničiti trajanje boravka kupaca i njihov broj.
"Kako bi se poštovale epidemiološke mjere, potrebno je ograničiti broj kupaca koji istovremeno borave u trgovini na najviše 15 kupaca na 100 metara četvornih neto površine trgovačkog prostora unutar centra. Pritom maksimalan broj kupaca koji mogu istovremeno boraviti u centru ovisi o neto površini svih trgovina u centru (površina koja je predviđena za kretanje kupaca tj. umanjena za površinu koju zauzimaju izlošci, police, blagajna, hladnjaci i ostala oprema trgovine). U neto površinu ne računa se površina zajedničkih hodnika i drugih prostora za kretanje kupaca unutar centra (npr. 'trgova' unutar centra). Najveći broj kupaca koji može istovremeno boraviti u centru je neto površina u četvornim metrima podijeljena sa sedam. Ako je teško odrediti neto površinu, najveći broj kupaca koji istovremeno smiju biti u centru može se izračunati tako da se bruto površina trgovina unutar centra podijeli s 10. Nakon što u trgovački centar uđe maksimalno dozvoljen broj kupaca, daljnji ulasci su mogući tek kad netko od kupaca izađe, tj. na svakog kupca koji izađe, može ući po jedan", precizirao je HZJZ.
Ograničen broj košarice
Nadalje, duljina trajanja boravka u centru treba se, prema preporukama, svesti na što kraću moguću mjeru, zbog čega će s prolaza morati biti uklonjene klupe i stolci, a obvezno je nošenje maski i dezinfekcija ruku na ulazima u trgovačke centre i same trgovine, gdje će stajati dozatori s dezinficijensom i obaviješću o obveznoj dezinfekciji ruku i držanju distance od najmanje dva metra.
Što se tiče dezinfekcije, obvezno je dezinficirati i sve prostorije unutar centra, pa čak i one za odmor zaposlenika te učestalo čistiti kvake, rukohvate, košare ili kolica te sve druge predmete i plohe koje koriste kupci. Preporuča se i češća ventilacija prostora te redovita opskrba sanitarnih čvorova dezinficijensima, tekućim sapunom i jednokratnim papirnatim ručnicima. U toaletima se ne preporuča korištenje aparata za sušenje ruku te se od uprava trgovačkih centara traži da ih stave izvan funkcije.
Ograničit će se i broj košarica i kolica za kupce na maksimalno dozvoljen broj kupaca koji mogu istodobno boraviti u pojedinim trgovinama, a kupci o svim mjerama trebaju biti informirani putem plakata i razglasa.
Posebne upute za butike i igraonice
"U trgovinama tekstila preporučuje se prodaja bez isprobavanja odjevnih predmeta, ako je ikako moguće. Ako je isprobavanje odjevnih predmeta nužno, nekupljena se roba mora spremiti na tri dana u za to predviđeni prostor prije ponovnog stavljanja u prodaju. Isto pravilo vrijedi i za odjevne predmete iz povrata. Osim toga, moguće je tretirati isprobane robe vrućom parom pomoću glačala na paru, pri čemu te odjevne predmete nije više potrebno spremati na tri dana u zaseban prostor.
Zaposlenici u igraonicama zaduženi su za održavanje čistoće i redovitu dezinfekciju prostora u skladu s preporukama HZJZ-a za čišćenje i dezinfekciju prostora te su dužni paziti da djeca održavaju čim je moguće više propisanu udaljenost jedno od drugog. Na kraju smjene prostor se obavezno treba očistiti i dezinficirati kao i svi rekviziti za igru sukladno uputama za rad vrtića, koje su dostupne na mrežnim stranicama HZJZ-a", naglašavaju iz Zavoda.
Uputstva za kupce i prodavače
Kupcima se osim držanja distance i dezinfekcije te pranja ruku preporuča i da ne dolaze u trgovačke centre ako imaju povišenu temperaturu ili respiratorne tegobe. Prodavači i drugo osoblje moraju držati distancu, a na blagajnama se preporuča i postavljanje fizičkih barijera. Osim dezinfekcije ruku, prodavačima je naloženo i da potiču plaćanje beskontaktnim karticama te da prije dolaska na posao izmjere temperaturu. Ako je ona veća od 37,2 stupnjeva trebaju telefonski javiti da neće doći na posao i kontaktirati obiteljskog liječnika. Uz to, preporuča se i dvosmjenski rad s razmakom od sat vremena za dezinfekciju i čišćenje, kao i u ostalim trgovinama.
Trgovine i ugostiteljski objekti unutar centara moraju raditi prema već ranije izdanim preporukama HZJZ-a, a kina i drugi sadržaji će raditi prema zasebnim uputama.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.