Od robo psa - do robota kirurga. Na Fakultetu strojarstva i brodogradnje otvoren je Regionalni centar izvrsnosti za robotske tehnologije - CRTA, jedan od prvih takvih u regiji. Riječ je o Centru za istraživanje, razvoj i obrazovanje u području robotike i umjetne inteligencije u kojem učiti i stvarati mogu mahom studenti.
Dočekat će vas pas robot
Poput pravog kućnog ljubimca u ovom Centru dočekat će vas pas robot, a uz njega i cijeli svijet napredne tehnologije koji su mnogi imali prilike vidjeti samo na filmu.
''Ovdje smo u laboratoriju za autonomne sustave i vidimo jedan robotski hibridni postav u kojem nekakvih desetak kolaborativnih robota rade jedan vrlo napredni i adaptivni proces sklapanja proizvoda. To su roboti koji su bezopasni za ljude, s kojima ljudi mogu zajedno raditi, to nisu roboti koji će istisnuti ljude s radnih mjesta nego dodati jednu novu vrijednost'', kazao je Marko Švaco iz Zavoda za robotiku i automatizaciju proizvodnih sustava
Prvi je ovo centar izvrsnosti za robotiku u Hrvatskoj. Proteže se na čak 770 četvornih metara i objedinjuje laboratorije za autonomne sustave, računalnu inteligenciju i medicinsku robotiku čiji je laboratorij vjerna kopija kirurške sale.
U laboratoriju medicinske robotike razvijaju se medicinski robotski sustavi. U javnosti je možda poznata Rona koja je 2016. godine prvi puta u KBC-u Dubrava kirurgu pomagala operirati mozak.
CRTA je svojevrsni poligon za razvoj, ispitivanje i usavršavanje novih robotskih rješenja i inženjerskih metoda. Studenti ovdje imaju sve uvjete za ostvarivanje svojih ideja - poput ovog mladog Bračanina koji na svom projektu radi više od dvije godine.
Tvornica ideja
''Moj diplomski rad koji je u šustini prvi robotski sustav za klasifikaciju riba u svijetu. Na traci dolaze dvije vrste riba, srdele i inćuni, umjetna inteligencija na radnoj stanici prepoznava isključivo srdele, šalje instrukcije robotu koji očito manipulira njima dalje i politizira ih u kalupe koje onda tijekom proizvodnje nastanu konzerve'', rekao je Marijo Cepernić, student Fakulteta strojarstva i bodogradnje.
Kao da je riječ o tvornici ideja, na novim projektima i inovacijama studenti rade na svakom uglu.
''Cilj našeg projekta je razviti mobilnog robota penjača koji će nositi mjernu opremu i pregledavati vertikalne građevinske infrastrukture. Tu se fokusiramo najviše na betonske mostove i njihove stupove. On će nositi mjernu opremu poput georadara i pregledavat će stanje armature'', izjavio je Matej Božić, student Fakulteta strojarstva i brodogradnje.
Projekt CRTA - 37 milijuna kuna dobio je iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Centar je obišao i premijer uz ministre gospodarstva i obrazovanja, a proveo ih je profesor Jerbić koji je ovaj projekt stvarao godinama. Tvrdi, Centar je zamišljen kao mjesto na kojem će se stvarati budućnost - i kadrovi za budućnost.
''To su oni kadrovi koji će na svojim leđima nositi digitalnu transformaciju koja je pred nama. To su ogromni izazovi, ogromna znanja su tu potrebna, a ovdje se okupljaju fantastični mladi ljudi, doktori znanosti koji imaju već ogroman ugled u svijetu ali i svi oni koji dolaze iza njih. Studenti ovdje rade, imamo sustav koji je omogućio da rade 24 sata'', rekao je Bojan Jerbić, voditelj projekta.
''Ponosan sam kad tuda prolazim u kasne sate i vidim da gori svjetlo'', dodaje Jerbić.
CRTA je otvorena i za javnost kao mjesto širenja tehničke i robotičke kulture, pa će i učenici osnovnih i srednjih škola moći zaviriti u svijet najnovijih tehnologija koje mijenjaju budućnost.