Sve do apela liječnika Ministarstvo zdravstva nije se uhvatilo u koštac s ovim problemom
Zbog nemogućnosti polijetanja/slijetanja zrakopolova u i iz zagrebačke Zračne luke 'Franjo Tuđman', hrvatski su liječnici u više navrata bili prisiljeni odbiti donirane organe iz inozemstva koji su pristizali putem organizacije Eurotransplant.
Kad se radi o organu srca, on nema mogućnost dužeg čekanja od eksplantacije do presađivanja i iz tog je razloga u ovakvim situacijama organ koji je jednom čovjeku bio prijeko potreban, morao biti odbijen.
Ministarstvo zdravstva: Ovo se više neće ponavljati
Tu su informaciju za Večernji potvrdili liječnici, ali i pacijent koji je zbog toga tada ostao bez srca. Isto je potvrdilo i Ministarstvo zdravstva, iz kojeg su neslužbeno poručili kako je najbitnije da je mučna situacija riješena te da se više ne ponavlja.
Pacijentu s početka priče nedugo poslije stigao je novi organ te mu je i uspješno transplantiran, no pitanje je bi li netko drugi bio iste sreće. Koliko je onih koji koji su nakon prve runde čekanja morali opet prolaziti isto, pitanje je na koje može odgovoriti samo Ministarstvo zdravstva, no njihov odgovor još nije stigao.
Neslužbeno su za Večernji naglasili kako je situacija riješena po pritužbi liječnika te da se više neće ponavljati.
Problem je riješen tek nakon apela liječnika
Problem je riješen nakon apela pojedinih liječnika koji su upozorili Ministarstvo da su nekoliko puta morali odbiti donirane organe te je tek tad uslijedila suradnja Ministarstva prometa i Ministarstva zdravstva po ovom pitanju.
Skandal se dogodio i u lipnju prošle godine, kada je avion koji je trebao sletjeti na 'Tuđmana' završio u Rimu. Istraga je pokazala kako Zračna luka Franjo Tuđman nema svih 24 sata osiguranu vatrogasnu zaštitu za sve kategorije zrakoplova. Tijekom noćnih sati, nakon 22 sata prihvat Airbusa 320 prema tim odredbama nije bio moguć.