Polovica Hrvata u proteklih godinu dana pročitala je barem jednu knjigu. Ona druga polovica od knjiga - bježi.
"Čitam zbog faksa prvenstveno, a ovako u slobodno vrijeme kao hobi slabo stignem u zadnje vrijeme", kaže Nikola iz Pule.
"Pa ne čitam baš puno budući da imam malu bebu, ali kad ona spava onda znam nešto pročitati. Možda četiri ili pet knjiga", dodaje Mihaela iz Zagreba.
Knjige se u Hrvatskoj najčešće posuđuju u knjižnicama ili od prijatelja. Svaka četvrta osoba priznala je da ju pročitala jer ju je dobila na dar. A svaka peta osoba knjigu je kupila i za nju našla mjesto na polici svoga doma.
Prodaju nam se izvrsno ove knjige koje baš predstavljamo na sajmu kao što je Bruce Springsteen i Elena Ferante. Oni su najistaknutiji za odrasle. Ono što je poznato, od poznatih autora, to je uvijek privlačno.
Najviše se čita beletristika, i to proza. Slijede publicistika i razni priručnici.
Među najnepopularnijim štivom su dječje knjige i slikovnice, knjige o umjetnosti, filmu i glazbi te stripovi.
Kad je riječ o autorima, Hrvatima su, čini se, jednako zanimljivi i strani i domaći književnici.
Slavenka Drakulić i Miljenko Jergović, a od inozemnih novi roman Amosa Oza, jednog od omiljenih pisaca Hrvatima. A mi se uvijek trudimo pronaći i neko novo ime. Dakle, ponuditi čitateljima još dodatnih imena da prošire svoje svjetove, da uđu u književnost.
Od svih knjiga, Hrvatima su ipak najdraže - knjige na popustima! Snjiženja se na Interliberu kreću od 20 do čak 90 posto. A s polica najbrže nestaju knjige čija je cijena 5 ili 9 kuna.
Koliko ste novca spremni izdvojiti za knjigu?
"Kako kad, ovisno o situacijama", kaže Marina iz Zagreba.
"Ako je neka knjiga do koje mi je stvarno stalo ili nešto što pratim onda ne postoji baš nekakva granica mada uz naše trenutne uvijete ipak tražim ovako malo popuste", kaže Goran iz Zagreba.
Među besplatnim knjigama u knjižnicama, najveći hit su kriminalistički romani Joa Nesboa. Ali i roman o muško-ženskim odnosima Zorana Ferića i ljubavno obiteljska drama Mani Gotovac.