Ospice su se ponovno pojavile u Zagrebu, a sedam pacijenata oboljelih od te bolesti javilo se u zagrebačku Kliniku za infektivne bolesti. Troje oboljelih je hospitalizirano, no svi zaraženi su na kraju pušteni kući. Hrvatski zavod za javno zdravstvo kaže da je prva osoba pokupila zarazu dok je radila u hostelu i to od Francuza koji je ondje boravio u vrijeme dok je bio zarazan. Za ostalih pet se zaraza ne zna.
"Jedan nije bio cijepljen, a ovi drugi su bili nepotpuno cijepljeni. Klinička slika oboljelih je bila tipična, sa simptomima dišnog sustava i poslije toga pojavom osipa", kazao je za doc.dr.sc. Ivan Puljiz za Dnevnik.hr, predstojnik Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević". Specijalist epidemiologije dr.sc. Bernard Kaić kaže da su oboljeli imali dosta kontakta s drugim ljudima u vrijeme dok su bili zarazni pa najavljuje novooboljele kroz tjedan do dva.
Nedovoljna procijepljenost
U redovitom se kalendaru protiv ospica cijepi dva puta. Prvi put je s navršenih godinu dana, a drugi put se odnosi na cijepljenje prije kretanja u osnovnu školu. U svom radu, pedijatri se često susreću s ljudima koji imaju strah od cijeoljenja. Pedijatrica dr.sc. Mirjana Tukralj za Dnevnik.hr ističe da su "neutemeljene izjave urodile neopravdanim strahom od cijepljenja" što za posljedicu ima pad procijepljenosti populacije. Pedijatrica objašnjava da se sada ponovno pojavljuju bolesti koje su do jučer bile iskorijenjene. Procijepljenost za ospice u Hrvatskoj je tek 93 posto pa se postavlja pitanje je li to dovoljno.
"Zapravo nije. Trebalo bi biti 95 posto za ospice. Za neke druge bolesti, koje su manje zarazne, 93 posto je dovoljno, no s obzirom na visoku razinu zaraznosti ospica potrebno je 95 posto", ističe dr. Kaić.
Broj necijepljene djece sve veći
Dr.sc Željka Vlašić Lončarić koja radi u Dječjoj bolnici Srebrnjak naglašava da su djeca koja se dvaput cijepe zaštićena od ospica. Kaže da ne bi trebali oboljeti od ospica ako nemaju manjak imunosti ili kroničnu bolest. Ono što zabrinjava su informacije koje je liječnica ispričala za Dnevnik.hr, a to je da je u zadnjih nekoliko godina porastao broj roditelja koji već u rodilištu odvijaju prvo cijepljenje. Kaže da je broj necijepljene djece svakim danom sve veći, što su pokazala i testiranja djece na alergijske bolesti. Liječnici poručuju da nema mjesta panici, ali da treba biti oprezan.
"Roditelji puno čitaju, informiraju se, postoje raznorazne studije koje su kontroverzne pa tako postoje i različita mišljenja", pojašnjava razlog ovog zabrinjavajućeg trenda dr. Vlašić Lončarić.