Vlada je u srijedu na sjednici donijela odluku o osnivanju Posebnog stručnog povjerenstva (PSP) za provedbu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije i koordinaciju strategija i djelovanja na području obrazovanja i znanosti na čijem je čelu premijer Andrej Plenković.
Uz izradu Strategije, zadaća je Povjerenstva, među inim, ustrojavanje Ekspertne radne skupine za provođenje kurikularne reforme (ERS).
"Odlučili smo, nakon niza rasprava i promijenjenih okolnosti u sastavu Vlade, zahvaliti na doprinosu dosadašnjim čanovima PSP-a, posebice rektorici zadarskog Sveučilišta Dijani Vican i drugim članovima te oformiti novo Povjerenstvo", rekao je Plenković.
Sukladno planu, osobno ću voditi to Povjerenstvo uz podršku ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak i predsjednice saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Vesne Bedeković, dodao je.
Uz njih, članovi PSP-a su još predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Zvonko Kusić, akademik Dario Vretenar, profesorica Ružica Beljo Lučić, prorektor Sveučilišta u Zagrebu za znanosti, međuinstitucijsku i međunarodnu suradnju Miloš Judaš, profesor s Odsjeka za pedagogiju zagrebačkoga Filozofskog fakulteta Neven Hrvatić i profesor sa zagrebačkoga Pravnoga fakulteta Frane Staničić te bivša voditeljica Ekspertne radne skupine (ERS) Jasminka Buljan Culej i predsjednica Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja Suzana Hitrec, članica prošle ERS.
"Zadaća Povjerenstva je da se što angažiranje pristupi obrazovnoj reformi i svemu onom što je važno za budućnost Hrvatske, naših mladih i njihovu konkurentnost na tržištu rada", rekao je Plenković.
Prema premijerovim riječima, prvi sastanak PSP-a trebao bi biti idući četvrtak prije sjednice Vlade, a na njemu će se novi članovi informirati o novom akcijskom planu te natječaju za izbor Ekspertne radne skupine i daljnjoj dinamici aktivnosti.
Podršku Povjerenstvu davat će, dodao je Plenković, njegov Ured te Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Vlada je u hitnu proceduru uputila i dopunu Zakona o zdravstvenoj zaštiti kojom se do kraja iduće godine svim zakupcima produže koncesije za obavljanje javne zdravstvene službe na primarnoj razini zdravstvene djelatnosti.
Riječ je, kazao je ministar zdravstva Milan Kujundžić o premosnici do donošenja novoga Zakona u zdravstvenoj zaštiti kojim će se riješiti to pitanje, a njome se "uređuje naslijeđeni problem liječnika u zakupu, koncesionira i liječnika zaposlenih u domovima zdravlja".