Prvi nacionalni ispiti su počeli - osmaši su se susreli s pravilima kao i na državnoj maturi. Prvi na redu ispit iz hrvatskog i to u dva dijela - test i kratki sastavak.
"Prvi je dio bio gramatika i književnost, a drugi pisanje sastavka -može li nastava na daljinu zamijeniti nastavu uživo, iznenadilo nas je jer je trebao imati 250 riječi i onda smo svi krenuli brojati te riječi", rekla je Kaira Matijana Špoljar, učenica Osnovne škole Ivana Cankara u Zagrebu.
"Nije bilo teško, dosta opušteno, nije bilo za ocjenu i nije stvaralo prevelik stres i dobar je osjećaj", kazao je Jordan Prižmić, učenik iste škole.
Nacionalne ispite cijeli tjedan pisat će 4367 osmaša u 81 školi. Nakon hrvatskog, slijede ispiti iz matematike, biologije, fizike i kemije.
"Očekujem da će biti dobro. Zadaci su bili vrlo lagani, nije bilo puno gramatike većinom sve osnovne stvari", rekao je Jakov Ružić, učenik Osnovne škole Nikola Tesla u Rijeci.
"Mislim da će najteža biti fizika, jer tu imamo najviše gradiva i mislim da je to najteže gradivo", kazao je Zvonimir Kolman, učenik Osnovne škole Ivana Cankara u Zagrebu.
Rezultati će učenicima pokazati kakvo je njihovo znanje u odnosu na druge, a školama će služiti kao uputa što treba mijenjati. Iako neće utjecati na zaključne ocjene, a ove godine ni na upis u srednju školu - ispiti su tajni, svi učenici pišu ih u isto vrijeme, a sa sobom smiju imati samo kemijske olovke i kalkulatore.
"Naglašeno im je da to ne može utjecati na njihov završni uspjeh ali da je važno da se potrude i da pokažu što su naučili jer na temelju tih rezultata donosit će se zaključci što i kako dalje u obrazovanju", rekla je Jelena Kralj Smirčić, profesorica matematike u Osnovnoj školi Nikola Tesla u Rijeci.
Nacionalni ispiti bit će ocjena sustava obrazovanja i služit će za kreiranje i promjene obrazovnih politika. U listopadu će ih pisati i učenici petog razreda. Ravnatelji se nadaju da je ovo prvi korak u rješavanju problema velikog broja superodlikaša i pravednijeg upisa u srednje škole.
"Problem je inflacija petica koju sad neke škole rješavaju prijemnim ispitima. Svaki korak u tom smjeru je dobro došao, hoće li to biti nacionalni ispiti, prijemni ali u svim školama ili će ovo biti kriterij za upis- vrijeme će pokazati koja će biti odluka, ali svakako s nečim treba krenuti", kaže Boris Počuča, ravnatelj Osnovne škole Ivana Cankara u Zagrebu.
"Dugo smo mi i tražili nešto ovakvo da svi na nivou države vidimo gdje smo, nadam se da ćemo saznati svatko o svojoj školi, o svom radu o kriterijima vrednovanja- jesmo li preblagi, prestrogi", kaže Tatjana Bandera Mrakovčić, ravnateljica Osnovne škole Nikole Tesle u Rijeci.
Prvi rezultati nacionalnih ispita stižu sredinom lipnja.