Centar 112 Split je zbog orkanske bure na širem splitskom tijekom dvadeset sati zaprimio više od tisuću poziva, dok su vatrogasci oko 100 puta izlazili na teren uklanjajući stabla ili različite predmete s prometnica i vozila, a u Splitu je oštećeno dvadesetak automobila.
Dogradonačelnik Splita i načelnik splitskog Stožera Civilne zaštite Nino Vela izjavio je za Hinu da su zahvaljujući najavama Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) o naglom zahlađenju i očekivanom jakom vjetru u stanje pripravnosti digli sve gradske hitne službe.
Uklanjali polomljena stabla
Na terenu su, osim policije i vatrogasaca, bile i komunalne gradske službe, a od petka u 18 sati kada je počela puhati jaka bura, pa sve do ranih popodnevnih sati u subotu vatrogasci su intervenirali sto puta od čega je polovica intervencija bila na uklanjanju stabala.
Zabilježeno je i 17 oštećenja vozila od stabala koji su pali po njima, 15 je intervencija bilo zbog odlomljenih limova, reklama i ograda, te desetak požara od čega njih tri na dimnjacima.
"Vatrogasci su uz gašenje požara pilili i uklanjali drveća, reklame i odlomljene limove, a zabilježeno je i jedno veće odvajanje pročelja u Tijardovićevoj ulici u kojoj će materijalna šteta sigurno biti veća. Gradske komunalne službe su odradile više od 300 intervencija od čega su radnici Cestara čak sto naloga odradili kako bi s cesta uklonili rasvjetne stupove, razne odrone i drveće. Bura je iskrivila i 30 prometnih znakova, ali i 120 komada različite druge opreme uz cestu", rekao je Hini dogradonačelnik Vela.
Električni stupovi padali na cestu
Osim toga je bilo i 60 intervencija na rasvjetnim i električnim stupovima, uklonjeno je 16 drvenih i jedan metalni stup koji su pali na cestu. Parkovi i nasadi su imali 40 intervencija uklanjanja stabala i dijelova reklama, Javna ustanova Park šuma Marjan je uklanjala brojna stabla unutar svog područja, posebno na stazi na kojoj će se u nedjelju održati polumaraton.
Puno je posla imala i Čistoća koja je sa svojih sedam ekipa pokupila otpad i odmah ga zatrpala na Karepovcu, dok se jutros prikupljeni otpad čuva u kamionima sve dok se vjetar ne smiri.
Otvorena dionica ali s ograničenjem
Autocesta A1 između Posedarja i Sveog Roka otvorena je za sve skupine vozila od 18,50 sati, ali je zbog jakog vjetra ograničenje brzine od 40 km na sat, zbog orkanskih udara vjetra za sve skupine vozila zatvorena je DC54 Maslenica-Zaton Obrovački i most dr. Franje Tuđmana kod Dubrovnika, a obilazak je Mokošica-Komolac-Dubrovnik, izvijestio je u subotu navečer Hrvatski autoklub (HAK).
Samo za osobna vozila otvoreni su autocesta A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Kikovica i Delnice, državna cesta DC27 Gračac-Zaton Obrovački i Paški most (DC106).
Na Jadranskoj magistrali (DC8) između Bakra i Karlobaga, autocesti A7 čvor Draga-Šmrika, lokalnoj cesti Križišće-Kraljevica (LC58107) zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I. skupina), a na Jadranskoj magistrali (DC8) između Karlobaga i Svete Marije Magdalene dodatno je zabrana i za dostavna vozila i vozila s natkrivenim teretnim prostorom (I. i II. skupina).
Trajekti u prekidu
Na DC58 Šibenik-Trogir u mjestu Boraja vozi se jednim trakom otežano zbog nagnutih električnih stupova. Zbog srušenog stabla na cesti D120 kod mjesta Saplunara promet se odvija otežano jednom prometnom trakom naizmjenično. Na A1 između čvora Žuta Lokva i odmorišta Brloška Dubrava zbog dima vozi se uz ograničenje brzine 80 km na sat. Na A1 između čvora Šibenik i Skradin u smjeru Zagreba vozi se preticajnim trakom zbog opasnosti od naleta vozila na oštećenu prometnu signalizaciju. Vozi se uz ograničenje brzine 40 km na sat zbog olujnog vjetra.
Zbog loših vremenskih uvjeta u prekidu su: trajektna linija Stinica-Mišnjak, Lopar-Valbiska, Brestova-Porozina, Zadar - Iž - Rava - M. Rava, Drvenik Veli - Drvenik Mali - Trogir, Stari Grad-Split, Rogač-Split, Sumartin-Makarska, Dubrovnik-Lopud-Suđurađ, Sućuraj - Drvenik, Split - Vela Luka - Ubli, Prapratno-Sobra, Split - Supetar.
U prekidu je i brzobrodska linija Milna-Rogač-Split, Zadar-Premuda-Silba-Olib, Zadar-Sali-Zaglav-Zadar, Zadar-Mali Iž-Veli Iž-Mala Rava-Zadar, Mali Lošinj-Unije-Susak, te brodska linija Šibenik-Zlarin-Prvić Luka-Šepurine-Vodice i brodska linija Zadar-Preko.
U prekidu su i katamaranska linija Mali Lošinj-Cres-Rijeka, Novalja-Rab-Rijeka, Split-Vis, Split-Hvar-Vela Luka-Ubli, Korčula-Hvar- Split, Split-Bol-Jelsa, Pula-Zadar, Zadar - Molat - Brgulje - Zapuntel - Ist, Zadar - Rivanj - Sestrunj - Zverinac - Božava - Brbinj.
Zbog tehničkih poteškoća prekinut je promet na GP Karasovići.
Na GP Gunja-Brčko zabrana je prometa za teretna vozila i autobuse (zbog nestabilnosti mosta).
Kolona teretnih vozila pred graničnim prijelazom Bajakovo duga je oko 5 kilometara.