Bivši ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić u RTL-u Danas komentirao je navode tjednika Nacional koji terete Milijana Brkića da je napravio teško kazneno djelo jer je 2011. godine otkrio pripadnicima kriminalne skupine koja se bavila elitnom prostitucijom da su pod policijskom istragom i prismotrom te na taj način bitno otežao i potkopao tu policijsku istragu.
"Sad smo vidjeli strahovitu bahatost koja ukazuje na jedan politički Agrokor. Možete napraviti analogiju. Gospodarski Agrokor zloupotrebljavao je državu da bi gospodarski profitrao, a ovaj politički iskorištava državne institucije da bi profitirao. Ovi dijele nagrade, a ovi zvanja u policiji pa čak i neke doktorate", kazao je Orepić.
Otkriva i kako je kao ministar pretrpio iznimno jake pritiske od Milijana Brkića i Tomislava Karamarka u smislu pokušaja kadroviranja. "To je politički pritisak kojemu nisam popustio i zato sam tu gdje jesam", kazao je Orepić ustvrdivši kako nije znao da je Brkić odavao podatke iz istrage.
"Sigurnosni sustavi su zloupotrebljeni"
"To nije stvar ministra već policijskog sustava. Ono što sam želio napraviti je da policija i sigurnosni sustavi moraju biti karijerno zanimanje, a politika svojevrsni štit da rade svoj posao", kazao je Orepić.
Objašnjava i kako bi postupio da je znao za te informacije. "Vrlo je jednostavna procedura, ne znam zašto se bježi od odgovornosti. USKOK je trebao dati nalog i PNUSKOK je to trebao istražiti. Zašto je prije gospodin Todorić otišao u London? Zašto je gospodin Mamić u BiH? To su otvorena pitanja. Moramo iskreno progovoriti o velikim problemima sustava. Sigurnosni sustavi su zloupotrebljeni i to treba prestati", kazao je.
U vrijeme kada je postao ministar policiju je potresla dotad najveća afera curenja podataka iz tajnih istraga - dvojici policajaca dan danas se sudi da su ih dojavljivali cijeloj mreži kriminalaca. Orepić je na to komentirao kako je na snazi politički Agrokor, no ne otkriva tko stoji iza toga.
"Ova vrsta vođenja politike u RH već dugo traje i stvorila je kvazi elitu koja definira društvene odnose. Vrijeme je za deagrokorizaciju u gospodarskom smislu i devastizaciju u društvenim i političkim odnosima naše države", kazao je.
Orepić smatra kako je u ovom slučaju policija najmanje kriva te da je kriv sustav. "Ta politika dugo traje. Imate autocenzuru kod djelatnika policije jer će izgubiti kruh, jer pored njega stoji netko tko je kadroviran. 2011. su se dogodile promjene zvanja gdje su pojedinci skakali za sedam zvanja. Policija mora postati karijerno zanimanje, ne može neki nadobudan ministar sutra kad dođe nekome uništiti policijsku karijeru jer nije iz njegove stranke ili biračkog tijela. Moramo uvesti red", kazao je Orepić.
Treba li Brkić odstupiti?
Policija je još 2011. obavijestila DORH o kompromitaciji dokaznih radnji, a Orepić otkriva što bi on učinio u ovom slučaju da je na mjestu ministra Davora Božinovića.
"Božinović nema što tu raditi. On treba osigurati policiji da radi svoj posao. Policija radi po nalogu DORH-a. Cijeli vrh DORH-a treba razmisliti o odlasku. Ne govorim da je korumpiran nego su pojedinačno sposobni ljudi i nemaju zlu namjeru, ali ne može se dogoditi da prođe ovoliko vremena. Radi se o potpredsjedniku Sabora koji se spominje kao jedan od aktera nekakvog kaznenog djela i još nije saslušan. To je nedopustivo", kazao je.
Otkriva i treba li Brkić nakon svega odstupiti sa svih političkih funkcija. "Ne treba prejudicirati krivnju, ali demokracija je procedura i procedura je istražni postupak. Netko nije poštivao proceduru u istražnom postupku. To se treba ustanoviti i tim se ljudima treba zahvaliti na dužnostima", kazao je.
Još jednom se osvrnuo na pritisak koji je trpio od Brkića i Karamarka. "Ta politika funkcionira na način da osobno diskreditira političkog protivnika i uspostavlja se kadrovska križaljka koja pokriva strukture.
To je vrsta političkog pritiska da odstupite od onoga što želite ostvariti. Ja sam želio ostvariti policiju kao karijerno zanimanje. Išao sam u smjeru funkcionalne reorganizacije koja bi to postigla", kazao je Orepić.