Plenkovićeva Vlada prošla je niz turbulentnih situacija, ali ipak su uspješno dogurali do posljednje godine mandata. Ako ne bude većih iznenađenja, na parlamentarne izbore ćemo u rujnu, ali pripreme su već započele.
Razgovara se među svim političkim opcijama, prave se planovi i dogovaraju koalicije.
Pola godine prije planiranih parlamentarnih izbora, vladajući se nadaju da su učinjenim u mandatu zaslužili priliku za nastavak rada.
"Pa to mogu procjenjivati u prvom redu predsjednik Vlade, a u konačnici i naši građani na izborima. Vaše osobno mišljenje? Ono što mogu reći je da sam posljednjih tri i pol godine dao sve od sebe", jasno će ministar energetike i zaštite Tomislav Ćorić.
"Napravili smo puno, ali i pred nama je jako puno posla", kaže ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
Dva cilja
No, oporbeni saborski zastupnici Vladi pokazuje palac dolje dok se aktivno pripremaju za svrgavanje HDZ-a.
"Mi imamo dva cilja. Jedan cilj je da se makne HDZ, drugi cilj je da se osigura mogućnost lijevo liberalne Vlade. U odnosu na to ćemo sjesti, vidjeti i razmotriti kako do tog cilja doći. Da li uzet model koji je bio za predsjedničke izbore pa svi na hrpu, puno onih stranaka ili formirati dva bloka ili nešto pojedinačno", kaže predsjednica GLAS-a Anka Mrak Taritaš.
Ako primijene model s predsjedničkih izbora, centar gravitacije bi trebao biti SDP.
"Je li za iduće parlamentarne izbore čvrsta koalicija SDP - HSS? Šta znači čvrsto? Intenzivno razgovaramo, u svakodnevnoj smo komunikaciji i ovih dana ćemo vrlo vjerojatno finiširati sporazum", poručuje predsjednik HSS-a Krešo Beljak.
I dok Beljak ne dvoji oko toga tko bi trebao biti predvodnik oporbene fronte, Mrak Taritaš je opreznija.
"Pa logično je da to bude predsjednik najjače stranke, dakle SDP-a, dakle, Davor Bernardić", jasno će.
"Kad se dogovara, dogovara se i tko će biti premijer, ali ja nekako mislim da treba prvo skočiti, a onda reći hop", dodaje Mrak Taritaš.
Razgovaraju na ljevici, ali razgovaraju i na desnici, a okupljaju se oko čovjeka koji još nema stranku, ali je zato imao 465 tisuća glasova na predsjedničkim izborima.
"Taj rezultat je dakako jamstvo jedne čvrste liderske pozicije. Ali još nije došlo do suradnje? A gledajte, ponovit ću vam, imali smo razgovor, nismo još ništa konkretizirali", kaže saborski zastupnik Hrvoje Zekanović.
"Vodimo razgovore s gospodinom Škorom, to je jedna od mogućih opcija, ali neovisno o raspletu tih razgovora mi se spremamo i za samostalni izlazak", dodaje Mostov Nikola Grmoja.
Bivši partneri im zamjerili
A gdje će oni koji su mandat počeli s SDP-om, a završili u vladi s HDZ-om? Bivši partneri su im to zamjerili, a i sa sadašnjima je suradnja turbulentna. Stoga će na parlamentarne izbore morati samostalno. Ali nakon toga su spremni na suradnju.
"Nadamo se za potporu i dalje sa sad sljedećim, budućim partnerima koji ne moraju biti HDZ, ne moraju ni SDP, svejedno je, da ćemo se dogovoriti oko tih važnih programa", ističe saborski zastupnik HNS-a Stjepan Čuraj.
Pitanje je samo hoće li do mogućnosti za dogovore uopće doći, jer, prema anketama, podrška birača im je ispod jedan posto.