Opasna meduza mogla bi doživjeti špicu ljeta

Nitko ne može sa sigurnošću prognozirati što će biti s opasnom meduzom Chrysaorom hysoscellom, u narodu nazvanoj kompas, koja je nedavno primijećena u moru u Istri.

26.5.2011.
9:35
VOYO logo

Kako je objasnio znanstvenik iz rovinjskog Centra za istraživanje mora Instituta "Ruđer Bošković" Danilo Degobbis, kompas meduza, slično kao i neugodna Pelagia noctiluca, dolazi morskim strujanjima iz Sredozemnog mora i sama se razmnožava, pa se mogu izleći nove meduze i produžiti vrstu i za vrijeme turističke sezone.

"Svi uvjeti za to postoje jer ako je preživjela zimu, ljeti će se lakše množiti", kazao je Degobbis za Glas Istre, podsjećajući da su prije pet godina meduze preživjele oštru zimu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Meduze se namnožile u sjevernom Jadranu

Slično misli i Adam Benović, znanstvenik s dubrovačkog Instituta za more i priobalje. Po njegovim saznanjima, meduza ove godine ima samo na sjevernom Jadranu, u Tršćanskom zaljevu i pred zapadnom obalom Istre. U srednjoj i južnoj Dalmaciji ih nema, što ne znači da ih neće biti do ljeta.

"Po snimkama koja sam dobio iz Slovenije, Rovinja i kolega iz Italije, riječ je o nedoraslim meduzama, koje mogu i dalje rasti. Vjerojatno su se razmnožile u vodama sjevernog Jadrana, pa se ne može prognozirati kada će nestati", kazao je Benović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na plažu s amonijakom

Inače, Chrysaora hysoscella se pojavljuje u prosjeku svakih pet godina, a ove ih godine ima više nego za prethodnih pojava. Jedina je obrana od njih oprez prilikom kupanja, pa bi bilo poželjno na plaži imati prvu pomoć, čisti amonijak ili druge pripravke koji se mogu kupiti u ljekarnama. Osobe koje su posebno osjetljive ili one koje su alergične na ubod ose trebale bi sa sobom imati injekcije protiv otrova ove meduze, jer bi on za njih mogao biti smrtonosan.

"Po viđenom, one su zasad vrlo mlade i nemaju još razvijene izrasline koje im idu iz klobuka, a to znači da će još duže vrijeme boraviti u moru. Naime, kad odrastu te meduze imaju lovke dugačke i do metar, a bijele niti koje idu iz klobuka također jako žare i mogu izrasti i do dva metra", kazao je Degobbis.

Vezani članci:

arti-201105201045006 arti-201008270041006 arti-201003160557006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike