"I ubuduće ćemo uvažavati činjenicu da djeca često nisu u potpunosti procijepljena zbog različitih kontraindikacija (...) Iznimka su ona djeca koja nikako nisu cijepljena jer roditelj odbija cijepiti dijete", stoji u službenom priopćenju splitskih gradskih vlasti.
"To je diskriminacija! Svatko treba sam odlučiti"
"To je diskriminacija. Može svatko odlučiti hoće li cijepiti ili neće cijepiti. A u principu trebalo bi svu djecu cijepiti", kazao je za RTL televiziju Splićanin Ernest.
Slično misli i njegova sugrađanka Ljiljana koja kaže: "Ako je već cijepljeno dijete, samim time i zaštićeno, ne vidim nikakav razlog da bi bila panika i uopće ikakav problem i zabrana nekom djetetu da ide u vrtić, bez obzira je li cijepljeno ili nije."
Najavljeni prosvjedi u Splitu i Zagrebu
Gradske vlasti pozivaju se na Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.
"Ta odluka je bila i očekivana jer pravo na upis djeteta u predškolske vrtiće zapravo ostvaruju roditelji čije je dijete cijepljeno i u skladu je sa Zakonom o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti", kazala je za RTL Jasna Karačić, predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata.
S druge strane, inicijativa 'Stop obveznom cijepljenju' najavila je tim povodom mirne prosvjede u Zagrebu i Splitu 9. travnja.