Vijeće može prihvatiti, tražiti dopunu ili odbaciti optužnicu, a uz to, trebalo bi odlučiti i prijedlogu da se Hernadiju sudi u odsutnosti s obzirom na činjenicu da nije dostupan tijelima RH i da nije moguće njegovo izručenje.
Podsjetimo, Hernadija se tereti da je bivšem premijeru dao 10 milijuna eura mita za preuzimanje upravljačkih prava u INA-i. Sanader je za to već nepravomoćno osuđen na 10 godina zatvora, a još čeka objavu pravomoćne presude Vrhovnog suda.
USKOK je za šefa Uprave MOL-a još prije devet mjeseci tražio istražni zatvor nakon čega je njegovo ime završilo na Interpolovj tjeralici.
U ožujku je, međutim, s nje nestalo, bez prethodne obavijesti MUP-a i USKOK-a. Kako je MUP-u objašnjeno iz Interpola, razlog je bio revizija slučaja od strane njihova povjerenstva za nadzor o kojoj ovisi hoće li izbrisati podatke ili ih vratiti natrag i dopuniti.
Iz mađarskog MOL-a u travnju su priopćili da je Hernadi na zadovoljstvo uprave kompanije pokazao da je slučaj neosnovan, a optužbe protiv njega neutemeljene.
Također su apelirali na poštivanje presumpcije nevinosti te da se na odgovarajući način uzme u obzir politička narav spora u koji je Hernadi uključen na temelju svoje funkcije.