Predstavnica Vlade u odsutnosti zastupnika HNS-a u sabornici odbila je u petak amandman HNS-a na Zakon o udomiteljstvu po kojemu bi istospolni i neformalni životni partneri imali mogućnost udomljavanja djece.
Vodeći prvenstveno računa o zaštiti djeteta i naboljeg interesa djeteta nije moguće prihvatiti amandman u predloženom obliku, kazala je Margareta Mađerić, državna tajnica u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
"Institut udomiteljstva proizlazi iz socijalne usluge smještaja radi čega se u svom određenju u bitnome naslanja na osnovni zakon o socijalnoj skrbi koji obitelj u smislu zakona definira kao zajednicu koju čime bračni ili izvanbračni drugovi, djeca i drugi srodnici koji zajedno žive", dodala je.
Nisu prihvaćeni ni ostali oporbeni amandmani na taj zakon
Neprisustvo predstavnika Kluba HNS-a u Saboru da brane svoj amandman na Zakon o udomiteljstvu navelo je oporbu da ocijeni kako je riječ o igrokazu kako bi se pažnja skrenula s važnijih tema u državi.
Arsen Bauk istaknuo je da će u konačnici sudovi morati poštivati praksu Europskog suda za ljudska prava i omogućiti osobama koje žive u životnom partnerstvu jednak pristup ovoj socijalnoj usluzi.
"Dakle ovo je jedan igrokaz kojim HNS dokazuje svoju liberalnu, a HDZ svoju konzervativnu crtu na račun dosadašnje prakse Europskog suda za ljudska prava i na račun toga da se skrene pažnja s bitnijih stvari u zemlji", ustvrdio je.
Da je riječ o igrokazu o navodnom sukobu HDZ-a i HNS-a smatra i Nikola Grmoja (Most). "Zastupnika HNS- a ovdje uopće nema i ovo pokazuje da je sukob fingiran kako bi puno važnije teme prošle van fokusa javnosti", kazao je.
Grmoja smatra da se pažnja želi skrenuti s Marakeškog sporazuma tvrdeći da na saborskom Odboru za vanjsku politiku suprotno Poslovniku nije donesen zaključak o tom dokumentu i podsjetio da je predsjednik tog Odbora Miro Kovač odbio prijedlog da Sabor raspravlja o Marakeškom sporazumu.
Sličnog su stava i Ivan Pernar (Živi zid) i Hrvoje Zekanović (Hrast) koji nedopustivim ocjenjuju da se o Marakeškom sporazumu ne raspravlja u Saboru.
Richembergh: Jasno je da će Zakon morati na ocjenu ustavnosti
Goran Beus Richembergh (Glas) pozvao je Vladu da se ne sramoti jer, tvrdi , jasno je da će Zakon o udomiteljstvu morati ići na ocjenu ustavnosti.
Predstavnik Vlade u petak je u Saboru odbio i sve oporbene amandmane na izmjene Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora. Izmjenama tog zakona država po prvi put u povijesti predlaže zakon koji zabranjuje podzakup, kad se poslovni prostor dade u zakup nema podzakupa. Također propisuje kriterije pod kojima se poslovni prostori mogu prodati sadašnjem zakupniku, propisuje koji se prostori neće prodavati, kao i da prostor u vlasništvu države više se neće moći prodati na obročnu otplatu, nego isključivo kroz jednokratno plaćanje.
Odbijeni su i oporbeni amandmani na Zakon o državnoj izmjeri i katastar nekretnina, te na izmjene Zakona o osiguranju kao i amandman Kluba HDS-a, HSLS-a i HDSSB-a na Zakon o Hrvatskoj agenciji za poljoprivredu i hranu.
Prihvaćeni je samo amandman HDZ-a na Zakon o Središnjem registru državne imovine vezan za prekršajne odredbe u zakonu, te amandmani HDZ-a na Zakon o osiguranju.
Marić odbio amandmane na rebalans proračuna
Na rebalans proračuna za 2018. ministar financija Zdravko Marić odbio je jedina dva amandmana Živog zida kojim su tražili dodatna sredstva za razvoj znanstveno istraživačke djelatnosti te za prehranu učenika u školama.
Prijedlogom izmjena državnog proračuna za 2018. godinu ukupni prihodi povećavaju se za 144 milijuna kuna u odnosu na originalno planirane, te će iznositi 129,2 milijarde kuna.