Izmjene Pravilnika o porezu /

Od sutra veće dnevnice, božićnice i još nekoliko novih neoporezivih primitaka

Image
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Izmjene i dopune Pravilnika o porezu na dohodak objavljene su u Narodnim novinama broj 80/19 od 28. kolovoza, a stupaju na snagu 1. rujna

31.8.2019.
8:30
Davor Puklavec/PIXSELL
VOYO logo

Od nedjelje, 1. rujna neoporezivi iznos dnevnice za službena putovanja u Hrvatskoj iznosi 200 kuna, što je 30 kuna više, utvrđeno je izmjenama Pravilnika o porezu na dohodak, kojima se uvodi i pet novih neoporezivih primitaka koje će poslodavci moći isplatiti odnosno omogućiti svojim radnicima.

Izmjene i dopune Pravilnika o porezu na dohodak objavljene su u Narodnim novinama broj 80/19 od 28. kolovoza, a stupaju na snagu 1. rujna. 

Tim je izmjenama povećan neoporezivi iznos dnevnice za službena putovanja i za rad na terenu u tuzemstvu te od početka rujna iznos neoporezive pune dnevnice, umjesto dosadašnjih 170 kuna, iznosi 200 kuna, a pola dnevnice, umjesto dosadašnjih 85 kuna, iznosi 100 kuna. 

Pravilnikom se uvodi i pet novih neoporezivih primitaka, među kojima su i troškovi prehrane radnika - do 5.000 kuna godišnje kao paušalna naknada, ili do 12.000 kuna godišnje za troškove prehrane nastale za vrijeme radnog odnosa kod poslodavca na temelju vjerodostojne isprave te pod uvjetom da računi o obavljenim uslugama prehrane glase na poslodavca i podmireni su bezgotovinskim putem (ili se usluga prehrane organizira u restoranu odnosno prostoru poslodavca, o čemu onda on mora osigurati vjerodostojnu dokumentaciju). 

Isplate primitaka za prehranu međusobno se isključuju u istom poreznom razdoblju, napominju poreznici, što znači da će se poslodavci koji će to omogućiti svojim radnicima morati odlučiti za jedan oblik podmirenja tih troškova. 

Novi neoporezivi primitak od početka rujna je i naknada za podmirivanje troškova ugostiteljskih, turističkih i drugih usluga namijenjenih odmoru radnika prema propisima ministarstva nadležnog za turizam do 2.500 kuna godišnje. 

Također, novi su neporezivi primici i troškovi smještaja radnika za vrijeme radnog odnosa kod poslodavca do visine stvarnih izdataka te naknade za troškove redovne skrbi djece radnika isplaćene na račun radnika temeljem vjerodostojne dokumentacije ustanova predškolskog odgoja te drugih pravnih ili fizičkih osoba koje temeljem posebnih propisa i odluka nadležnog tijela skrbe o djetetu predškolske dobi, i to do visine stvarnih izdataka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pravilniku piše da se troškom smještaja smatra ukupni iznos iskazan na ugovoru ili računu koji poslodavac ili sam radnik plaća trećoj osobi koja iznajmljuje prostor za stanovanje radnika. U iznos troškova smještaja nisu uključeni korištenje garaže i režijski troškovi, “Posebno plaćeni izdaci za korištenje telefona i interneta, posebna naplata utroška struje, vode, grijanja i slično”. Pravilnikom je određeno da je radnik obvezan obavijestiti poslodavca o prestanku najma.

Fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost odnosno obrtnici za sebe osobno mogu iskoristiti pravo na nove neoporezive primitke, napominju iz Porezne uprave.

Plaćeni vrtić

Po prvi puta u Hrvatskoj tvrtke su dobile mogućnost da plaćaju vrtiće za djecu svojih radnika trošak smještaja djece u vrtić moći će se pravdati do visine stvarnih izdataka, i to za cijelu 2019. godinu, za razliku od troškova za smještaj i prehranu radnika koji su oslobođeni plaćanja poreza na dohodak tek od rujna. Prema objašnjenju iz pravilnika, tvrtke će moći plaćati vrtić svoj djeci zaposlenih radnika, bez obzira na to u koji vrtić djeca idu, a ne samo za vrtiće koji se nalaze u tvorničkom krugu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravilnikom je propisano da u poreznu olakšicu ne ulaze izdaci za dodatne programe koje vrtići posebno naplaćuju. Jednako tako, radnik je dužan obavijestiti poslodavca ako dijete dobiva naknadu za vrtić od nekog drugog poslodavca.

Veće božičnice, regresi…

Uvjete po kojima će tvrtke moći isplatiti 2500 kuna naknade po radniku za podmirivanje troškova ugostiteljskih, turističkih i drugih usluga namijenjenih odmoru radnika propisat će Ministarstvo turizma. Uz dosadašnjih 7500 tisuća kuna, koje tvrtke mogu isplatiti svakom radniku kao bonus ili božićnicu/regres/uskrsnicu, nove naknade otvaraju mogućnost da se ta isplata udvostruči.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo