Nakon gotovo 20 godina imamo novo veliko istraživanje o morskim psima u Jadranu. Iza njega stoji splitski oceanolog koji ga je - zajedno sa slovenskim kolegom objavio u najuglednijem svjetskom časopisu za morsku biologiju.
Alen Soldo s Odjela za studije mora sveučilišta u Splitu rekao je kako je nakon 20 godina napravljena nova lista i u ovom trenutnu u Jadranu ima oko 60 vrsta hrskavičnih riba koje tu stalno žive ili dolaze povremeno.
''Od tih hrskavičnih riba 33 su vrste morskih pasa, 26 su raznolike vrste, a jedna je vrsta morskog štakora'', rekao je Soldo.
Napomenuo je kako od svih ovih vrsta, malo je onih koji su česti u Jadranu. Osam ih se pojavljuje povremeno, a oko njih 15 je učestalo.
''Samo 4 vrste imaju veliku populaciju. Iz toga vidimo da je od tih 60 vrsta, malo onih na koje možemo naletjeti u našem Jadranu'', kazao je Soldo.
Naglasio je da je iracionalno bojati se morskih pasa.
''Imate jako malu šansu da u životu uopće vidite morskog psa, a kamoli da vas on napadne. U Jadranu je zadnji napad bio 2008., a zadnji smrtni napad je 1974., a kad pogledate statistiku koliko je ove godine ljudi stradalo od stršljena i groma kojih se nitko ne boji, onda je jasno da je opasnost od morskih pasa vrlo malena'', rekao je Soldo.
Kazao je kako je stanje u Jadranu lošije nego u Mediteranu koji je proglašen najgorim područjem za morske pse. Pola od svih vrsta u Mediteranu je ugroženo.
''Naše istraživanje je pokazalo da je u Jadranu još i gore jer je 70 posto vrsta u Jadranu u nekoj razini ugroženosti, a od toga je 21 vrsta kritično ugrožena'', kazao je Soldo.
Istaknuo je i kako su tri regionalne vrste izumrle. Modrulj je s druge strane jedan od čestih stanovnika Jadrana, no to nije opasna vrsta i sam je svjedočio da modrulj pobjegne kad ugleda čovjeka. U Mediteranu nisu zabilježen nikakvi incidenti s modruljem.