Na zahtjev Hrvatskih šuma objavljujemo ispravak na članak "Nestalo 12 milijuna metara kubika drveta? Ured EU javnog tužitelja istražuje prijavu protiv Hrvatskih šuma" koji je sa Slobodne Dalmacije prenesen na RTL.hr-u.
Zahtjev Hrvatskih šuma za ispravkom objavljujemo u cijelosti:
"Prisiljeni smo reagirati na članak "Nestalo 12 milijuna metara kubika drveta? Ured EU javnog tužitelja istražuje prijavu protiv Hrvatskih šuma" objavljen 12. listopada 2021. na portalu RTL.hr, prenesen od Slobodne Dalmacije. S obzirom da se u predmetnom članku iznosi niz neistinitih tvrdnji na štetu Hrvatskih šuma, ovim putem, temeljem čl. 2. st. 3 Zakona o elektroničkim medijima, u svezi čl. 22. i čl. 40 Zakona o medijima, tražimo objavu ispravka neistinitih navoda.
Ponajprije ukazujemo na činjenicu da su Hrvatske šume d.o.o. nebrojeno put a demantirale tvrdnje sugovornice iz članka Vesne Grgić, zbog istih su je i tužile, te je neshvatljivo da ih novinari i dalje prenose bez ikakvog dokaza o istinitosti istih, počevši od samog naslova koji predstavlja neistinu pa nadalje. do podnaslova da se "Hrvatske šume upisuju na privatno vlasništvo: radi se o tisućama hektara šumovitog predjela koji su zatim posječeni". Navedeno je u potpunosti netočno. Hrvatske šume nikad se nisu upisale na "tisuće hektara privatnog vlasništva". Hrvatske šume nisu vlasnik čak ni šuma kojima gospodare, već je vlasnik Republika Hrvatska, a HS d.o.o. su zakonom ovlaštene da njima gospodare za Republiku Hrvatsku.
Sugovornica Vesna Grgić i njezina Udruga Vidra već neko vrijeme neutemeljeno iznose neistine o Hrvatskim šumama i prijavljuju ih raznim tijelima, pa tako i DROH-u, USKOK-u, međunarodnom certifikatoru FSC®- u , a posljednje i Uredu europske tužiteljice, i to je otprilike jedino istinito što je sugovornica u članku iznijela. Dosad su sve njezine/njihove tvrdnje pobijene., a zbog inspekcijskog uvida ovog je srpnja u Hrvatskim šumama boravila i međunarodna FSC inspekcija i obilaskom terena i pregledom dokumentacije, odbacila sve pritužbe gđe Grgić i potvrdila usklađenost sa strogim ekološkim, ekonomskim i socijalnim standardima tog uvaženog certifikata.
Nadalje se navodi izvješće Organizacije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO) o globalnim šumskim resursima, gdje se opet pogresno tumači činjenica da je RH od 1990. do 2020. godine izgubila 23.000 hektara ljudskom rukom zasađene, tj. gospodarene šume. Tzv. planted forests su plantaže, odnosno monokulture, a Hrvatska se ponosi upravo svojim prirodnim šumama koje šumari obnavljaju putem prirodne obnove - iz sjemena matičnih stabala, i zato se ne treba dalje u tekstu čuditi što je "Istovremeno, jedan drugi podatak začuđujući - povećana je površina pod šumom koja je obnovljena prirodnim putem, dakle pod samoniklom šumom. S ukupno milijun i 758.000 hektara 1990. godine na milijun i 871.000 hektara 2020. godine". Upravo je to rad šumara i ponos hrvatske šumarske struke!
Nadalje, dio u kojem stočari tumače pravilnike iz područja šumarstva također smo nebrojeno puta demantirali. Točna drvna masa šuma za svaku pojedinu gospodarsku jedinicu (a ima ih više od 600) navedena je u Osnovama gospodarenja i lako je provjerljiva jer je riječ o službenom dokumentu dostupnom na stranicama Ministarstva poljoprivrede i Hrvatskih šuma d.o.o.
Radi točnog i ispravnog informiranja javnosti, sukladno Zakonu o elektroničkim medijima i Zakonu o medijima tražimo da objavite ispravak objavljenih informacija na istom iii istovrijednom mjestu programskog prostora na kojem su bile objavljene informacije na koju se naš ispravak odnosi."