OBJAVLJENI NAJNOVIJI DETALJI DRAME: /

'Praljka je pokušao oživjeti suosuđenik Ćorić, liječnik je kasnio i nije imao ni stetoskop'

Image
Foto: ICTY
30.11.2017.
18:43
ICTY
VOYO logo

Dnevnik.hr danas javlja da Praljak nije preminuo u bolnici, kako je rečeno jučer, nego je umro već u sudnici nedugo nakon ispijanja otrova.

Ležao na nosilima sat i pol prije dolaska liječnika

Odvjetnici su rekli reporterki Nove TV kako je general Praljak na nosilima ležao čak sat i pol prije nego što je došao liječnik, a kada je on konačno stigao, nije sa sobom imao niti stetoskop. Dodaje i da ga je prije dolaska liječnika pokušao oživjeti jedan od optuženika, Valentin Ćorić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijest da je Slobodan Praljak preminuo već u sudnici potvrđena je i iz hrvatske diplomacije, a dodaje se da je u bolnicu Praljak prevezen kad je već umro.

Postavlja se pitanje zbog čega je sud priopćio drukčije, no moguće je da su to učinili samo kako bi dobili vrijeme za konzultacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tijeku su istrage UN-a i nizozemske policije. One bi trebale utvrditi kako je hrvatski general Slobodan Praljak mogao počiniti samoubojstvo pred sucima, piše u četvrtak France Presse.

Brza obdukcija tijela Slobodana Praljka (72) ima "najviši prioritet" za nizozemske istražitelje, rekao je u četvrtak za AFP Frans Zonneveld, glasnogovornik haškog tužiteljstva.

"Istraga se usmjerava na pomoć samoubojstvu i kršenje propisa o lijekovima'', objavilo je tužiteljstvo u srijedu navečer.

Kako je u sudnicu unio bočicu s otrovom?

No prvi rezultati istrage već su pokazali prisutnost "supstancije koja može izazvati smrt" u bočici koju je Praljak izvadio iz džepa i u jednom gutljaju popio njen sadržaj. Ubrzo nakon toga je umro u bolnici u Haagu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nego je to učinio, potvrđena mu je presuda na 20 godina zatvora zbog ratnih zločina. Sucima je na to glasno kazao:

"Slobodan Praljak nije ratni zločinac i s prijezirom odbacujem vašu presudu" i potom ispio sadržaj bočice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tim dramatičnim činom završava rad Haškog suda koji je gotovo četvrt stoljeća sudio za najgore ratne zločine u Europi nakon Drugog svjetskog rata.

Još se ne zna kako je Praljak došao u posjed bočice s tamnom tekućinom. Je li je nabavio u zatvoru u Scheveningenu ili na sudu?

Pravila UN-ova pritvora nalažu da svi koji ulaze u kompleks moraju na ulazu biti podvrgnuti kontroli, što podrazumijeva provjeru identiteta, prolazak kroz detektore metala i, ako je potrebno, pretraživanje odjeće. Osim toga, svi predani ili poslani predmeti moraju biti provjereni, otvoreni i/ili pregledani rendgenskim zrakama prije nego mogu biti uneseni u centar.

Mogao je u sudnicu unijeti svoje lijekove

No prema pisanju nizozemskog lista NRC, "mnogi osumnjičenici su, baš kao i Praljak, u poodmakloj dobi i boluju od raznih bolesti. Stoga su često pod medicinskim nadzorom" osobnog liječnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, ne bi bilo neuobičajeno da je sa sobom u sudnicu ponio svoje lijekove, navodi list.

Praljak je počinio samoubojstvo tijekom izricanja pravomoćne presude šestorici bivših političkih i vojnih čelnika Hrvata iz BiH za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti počinjene tijekom sukoba Hrvata i muslimana (1993.-1994.) u sklopu rata u BiH (1992.-1995.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ti ljudi znaju kako manipulirati vlašću i da svijet vidi", komentira Frederiek de Vlaming, kriminalistkinja specijalizirana za međunarodno kazneno pravo sa Sveučilišta u Amsterdamu, za list De Volkskrant.

Ona smatra da je Praljkov javni suicid "oblik prosvjeda kakav nikad prije nismo vidjeli."

"To pokazuje kako osumnjičenici iz regije vide tribunal", kazala je, dodajući da je presuda po njezinu mišljenju "važnija" od tog dramatičnog incidenta.

Za mnoge Hrvate, Slobodan Praljak i drugi ostaju heroji, a Hrvatska je zbog njegova samoubojstva ostala u šoku, navodi na kraju France Presse, prenoseći komentare hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, koji je kazao da njegovo samoubojstvo govori o "dubokoj moralnoj nepravdi prema šestorici Hrvata iz Bosne i Hercegovine", te predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, koja je poručila Hrvatima da "moraju imati snage priznati da su neki njihovi sunarodnjaci u Bosni i Hercegovini počinili zločine i da za njih trebaju odgovarati".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo