Sa sličnim nevoljama suočavaju se i roditelji školske djece, a na sve ove probleme upozoravaju pravobraniteljica za djecu i stručnjaci s Pravnog fakulteta u Zagrebu.
Predzadnji po broju djece u predškolskom sustavu
"Najveći problemi su činjenica da je Hrvatska predzadnja po broju djece uključene u predškolski sustav. Dobar dio djece, nažalost, nije uključen u vrtiće što roditeljima otežava i organizaciju radnog vremena", kazala je za RTL pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić.
U Ministarstvu socijalne politike i mladih kažu kako su stručnjaci s Pravnog fakulteta u Zagrebu predložili mjere koje će poslužiti za izradu Nacionalne obiteljske politike.
Među inim predlažu povećanje broja vrtića, fleksibilnije korištenje roditeljskog dopusta čak s mogućnošću prebacivanja na treće osobe poput baki i djedova, delimitiranje roditeljskih potpora te uvođenje dodatnih dana roditeljskog dopusta za privikavanje djece na vrtić i školu.
Polovina obitelji samo s jednim djetetom
"Sva moderna europska iskustva govore da se obiteljska politika, čak i populacijska, velikim dijelom rješava radnom aktivacijom žena, zapošljavanjem na tržištu rada, a onda i uslugama koje omogućuju kombinaciju roditeljskih i profesionalnih usluga", kazao je Siniša Zrinščak s Pravnog fakulteta u Zagrebu.
U suprotnom, ako se nešto ne poduzme, perspektiva je već predvidljiva - mladi će parovi sve teže se upuštati u 'avanturu' roditeljstva, a ako i odluče onda neće imati više od jednog djeteta. Uostalom, statistike kazuju da polovina obitelji s djecom u Hrvatskoj imaju smao jendo dijete, donosi RTL.