POČELO OBILJEŽAVANJE 25. GODIŠNJICE AKCIJE MASLENICA: /

Pogledajte s kakvom vojnom moći Hrvatska danas raspolaže

Image
Foto: Dino Stanin/PIXSELL

Akro grupa Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane Krila Oluje izvela je 20-minutni prigodni letački program

20.1.2018.
15:20
Dino Stanin/PIXSELL
VOYO logo

Spuštanjem 25-metarske hrvatske zastave sa zvonika katedrale sv. Stošije, u Zadru je u subotu nastavljeno svečano obilježavanje 25. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica '93.

Pred nekoliko tisuća građana okupljenih na Forumu i Obali kralja Petra Krešimira IV., točno u podne general-bojnik Mladen Fuzul, zapovjednik Zapovjedništva za potporu Oružanih snaga RH, dao je znak pripadnicima Hrvatske vojske, predvođenima počasnom gardom, da sa 61-metarskog zvonika katedrale sv. Stošije razviju hrvatskih stijeg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izloženi vojni helikopter Kiowa, topovnjača Dubrovnik...

"U akciji Maslenica spojili smo jug i sjever Hrvatske i omogućili građanima Zadra i dijelu stanovnika Zadarske županije da žive lakše, da ne budu pod neposrednim udarom neprijateljskih snaga. Ovo je velika i značajna obljetnica, ne samo za branitelje koji su sudjelovali u akciji Maslenica nego za cijelu državu. Danas se sjećamo naših prijatelja koji su položili živote i kojima dugujemo najviše za ovo što danas imamo. Presretan sam kad vidim koliko se ljudi okupilo i prisustvuje ovoj velikoj proslavi", istaknuo je general-bojnik Mladen Fuzul.

Poseban obol današnjoj proslavi dala je akro grupa Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRT PZO) Krila Oluje, koja je na nebu iznad Zadra i Zadarskog kanala izvela 20-minutni prigodni letački program.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od petka do nedjelje na Obali kralja Petra Krešimira IV. izloženi su oprema i naoružanje Oružanih snaga RH, među ostalim, vojni helikopter Kiowa, topovnjača Dubrovnik, simulator letenja, višecijevni bacač raketa, hrvatska puška.

Galerija

Image

Otvorena izložba vojne opreme, oružja i vozila povodom obljetnice VRO Maslenica

Image

Otvorena izložba vojne opreme, oružja i vozila povodom obljetnice VRO Maslenica

U nedjelju će se održati 26 kilometara duga molitvena hodnja „Koracima nade u istinu“ nekadašnjom prvom crtom bojišnice Zeleni hrast – Kašić – Paljuv - Pridraga, koju već deset godina organizira Udruga Žene u Domovinskom ratu, a navečer će u Hrvatskom narodnom kazalištu koncert održati Klapa HRM-a Sveti Juraj i orkestar HRM-a.

Središnji dan i svečanost obilježavanja 25. obljetnice akcije Maslenica '93. bit će u ponedjeljak, 22. siječnja, kada će se održati mimohod ratnih postrojbi sa zastavama te svečana akademija u Hrvatskom narodnom kazalištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapovjedali Bobetko, Gotovina, Roso, Norac i Markač

Operacija Maslenica oslobodilačka je operacija Oružanih snaga Republike Hrvatske i pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova RH, izvedena početkom 1993. protiv vojnih snaga tzv. srpske krajine koje su s tada okupiranog dijela zadarskog područja prekidale kopnenu komunikaciju Dalmacije s ostalim dijelovima Republike Hrvatske.

Vojna je akcija planirana i izvedena u razdoblju od 6. do 27. siječnja 1993., dok su borbe na terenu počele 22. siječnja 1993. u 6 sati. Tijekom akcije hrvatski vojnici i policajci oslobodili su zadarsko zaleđe, Masleničko ždrilo i zrakoplovnu luku Zemunik, a naknadno je oslobođena i brana Peruća, koju su pripadnici srpskih paravojnih postrojba neuspješno digli u zrak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Operaciju su planirali i izveli generali Janko Bobetko, Ante Gotovina, Ante Roso, Mirko Norac i Mladen Markač. U izvedbi operacije Maslenica bile su angažirane sve grane Oružanih snaga RH, a sudjelovale su postrojbe tadašnjeg Zbornog područja Split (4. gardijska brigada "Pauci", taktičke grupe 112. i 113., 126. brigada, 7. domobranska pukovnija, 40. inženjerijska bojna, 72. bojna VP), specijalne postrojbe MUP-a, dijelovi 9., 3., 2., i 1. gardijske brigade, dijelovi postrojbi GSHV-a, te Središnjica elektroničkog djelovanja Split, kopnene, diverzantske i pomorske snage HRM-a i eskadrila helikoptera HRZ-a.

Za vrijeme napadnih djelovanja tijekom operacije, od 22. do 25. siječnja poginulo je 13 hrvatskih branitelja, sljedeća dva dana (26. i 27. siječnja) u obrani dostignutih crta poginulo je još šest, a 70 pripadnika HV-a je ranjeno. U snažnim topničko-raketnim i tenkovskim, a povremeno i pješačko-diverzantskim, napadima velikosrpskih agresora koji su uslijedili odmah nakon "Maslenice", do 31. ožujka 1991. broj poginulih hrvatskih branitelja popeo se na 127.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo