Obvezno cijepljenje protiv koronavirusa pred vratima je Europske unije. Čeka se politički odgovor na pandemiju, a za sada Hrvatska Vlada stoji i dalje uz odluku da je cijepljenje besplatno i dobrovoljno.
Cijepljenje kao obavezu prvi je put spomenula šefica Europske komisije koja smatra da bi članice Unije trebale razmisliti o tome i imati jedinstven stav, ali Hrvatska trenutno ima drukčije poglede na to, tvrdi premijer.
"To uopće nije tema, niti smo mi interno razmatrali da bismo cijepljenje uvodili kao obavezu, nego obrnuto", rekao je Andrej Plenković.
Vlada se drži toga da cijepljenje u Hrvatskoj nije obavezno i da covid potvrde daju pravo izbora da se odabere između cijepljenja i testiranja. Prije mjesec dana potpredsjednik Vlade i šef Stožera rekao je da će, ako se situacija ne poboljša, od 4.1. pravo na covid potvrdu imati samo preboljeni i cijepljeni, ali ne i testirani. U prijevodu obavezno cijepljenje, bez da se to kaže. Danas druga priča.
"Uopće ne znam što su mislili s time, nema veze taj datum s ničim. Ima veze što je sada", rekao je Plenković.
"To je bilo rečeno u jednom drugačijem kontekstu kada je većina Europe gledala u drugačijem smjeru, kada su Njemci najavili upotrebu covid potvrda 2g i kada se pogoršala epidemiološka situacija, i možda mogu reći da je to bilo malo ishitreno", dodaje Vili Beroš.
Ministar zdravstva kaže da se o obaveznom cijepljenju sada ne razmišlja. Iako ostavlja prostora jer nikad ne reci nikad!
"Naša osnovna strategija je vrlo jasna. Ukoliko ne dođe do nekakve ekstremne ugroze i ekstremno izmijenjenih ugroza. Mi nećemo posegnuti za tim alatom koji nije adekvatan i protiv smo svih obaveza u tom kontekstu", rekao je Beroš.
I dobar dio saborske oporbe je protiv, dok u razjedinjenom SDP-u nisu ujedinili stav po tom pitanju.
"Vlada ne može uvesti obavezno cijepljenje, može ga uvesti Sabor. Kako bi se postavili u Saboru, tijela SDP-a još nisu odlučivala, a to je jedno krupno političko pitanje", smatra SDP-ov Arsen Bauk.
"Ne mislim da cijepljenje treba biti obavezno, a ne vjerujem da se ta mjera može uvesti", rekla je Mostovka Marija Selak Raspudić.
Zato će se uvesti mjera kažnjavanja s 30 do 50 tisuća kuna za odgovorne osobe koje odbijaju provoditi provjeru covid potvrda u javnopravnim tijelima. Po tom bi ključu sanitarni inspektor mogao napisati kaznu odgovornoj osobi u uredu predsjednika i gradonačelniku Sinja Miri Bulju.
"Pa mu se onda rugaju na pjaci u Sinju njegovi. Kažu vidi ga, u subotu ne može vatica, a u srijedu može", rekao je Plenković.
"Meni je neshvatljivo da neka državna institucija ili jedinica lokalne samouprave ne poštuje zakone i propise i neće dopustiti sanitarnom inspektoru da uđe u taj prostor, ja jednostavno ne mogu vjerovati da se to može dogoditi", kaže ministar Ivan Malenica.
Izmjene Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti Vlada je izglasala i poslala u Sabor, tamo će o tome raspravljati već idućeg tjedna.