"Mislim da je ovaj porez na slatkiše izveden iz konteksta", kazala je pomoćnica ministra zdravlja Delfa Radić-Krišto te naglasila kako se on neće uvoditi.
TKO NEMA NOVCA, TAJ UMIRE: Hoće li reforma zdravstva liječenje omogućiti samo bogatima?
Novinarka Jureško tvrdi da ministar Nakić "baca male žabice da vidi kakav će odjek to imati u javnosti". Istiće da je jedan od tih "žabica" bila da će medicinske sestre trijazirati, što je, naglašava, u suprotnosti za Zakonom o liječništvu koji kaže da nas mora pregledati liječnik kada dođemo na hitnu.
Jureško kaže da HDZ-ov predizborni prijedlog reforme zdravstva vodi prema privatizaciji zdravstvenog osiguranja, eutanaziji HZZO-a i tržišnoj usmjerenosti pružatelja zdravstvenih usluga. "Tko preživi, pričat će", zaključila je Jureško.
Reforma hitne pomoći
"Medicinska sestra neće poslati bolesnika kući ako ima imalo sumnje da je zaista došao kao bolesnik", objasnila je Radić-Krišto.
Jureško ju je pitala tko je kriv ako sestra pošalje bolesnika s boli u trbuhu doma, a ima aneurizmu, na što joj je pomoćnica ministra odgovorila da će sestra uvijek upitati liječnika za mišljenje i da se bolesnike ne šalje kući, već liječniku obiteljske medicine. Jureško joj je rekla da je moguće slati ih njima tek nakon što se napravi reforma obiteljske medicine i uvedu se dežurstva - što ministarstvo neće uspjeti do 1. lipnja.
"Zakon o sestrinstvu trenutno kaže da medicinska sestra ne snosi odgovornost za bolesnika u smislu odluke o trijaži. Nema zakonskog uporišta prema kojem bi medicinska sestra mogla donositi samostalnu odluku o trijaži bez da bolesnika pogleda liječnik. HUBOL podržava ovakvu odluku o reformi, ali to traži i promjenu zakona. U suprotnom ostavljamo medicinske sestre na vjetrometini", objasnila je Ada Barić.
Bivši ministar Varga smatra da liječnik mora biti taj koji donosi konačnu odluku jer medicinske sestre nisu educirane za to, već za zdravstvenu njegu. "Medicinske sestre mogle bi s određenom edukacijom vršiti trijažu i proijeniti stupanj hitnosti da pacijent vidi liječnika, ali nikako ga ne treba odvraćati s vrata i puštati doma", kaže Varga.
Udruga hrvatskih pacijenata boji se da je ova reforma nastavak tajkunizacije, amerikanizacije i hubolizacije. " Siromašni hrvatski puk doživljava stres i strah što će se dogoditi ako ne bude mogao imati 150 kuna", kaže Mario Drlje, iz Udruge hrvatskih pacijenata.
Drlje se ne slaže da medicinske sestre mogu raditi trijažu, već kaže da je to složen i odgovoran posao koji moraju raditi visoko stručni ljudi. "Ako će to postati praksa, Udruga hrvatskih pacijenata traži da se za svakog vraćenog pacijenta s hitne daje pisana potvrda s objašnjenjem zašto je vraćen", kaže.
"Kad bi bolnički liječnici dva tjedna radili po zakonu, tj. po 48 sati tjedno, sustav bi kolabirao puno prije ta dva tjedna", kaže Ana Barić. te dodaje da preko 90 posto liječnika u bolnicama radi veliki broj prekovremenih.
Porez na slatkiše
Marica Vidaković smatra da optužiti slatkiše za pretilost, bez prethodne analize, jest neodgovorno. "Porezom na slatkiše potrošnja bi se prelila u susjedne zemlje. Prvi uvjet pretilosti nije konzumacija slatkiša", objasnila je.
Nadovezao se Varga rekavši da su, prema istraživanjima, glavni uzrok pretilosti u Hrvatskoj suhomesnati i pekarski proizvodi. "Hrvatska je peta u Europi po pretilosti djece. Potrebni su dogovori s pekarskom industrijom da se količina soli smanji, bez da utječe na kvalitetu i okuse proizvoda."
Složila se i Krišto i rekla da je važna prevencija - poput poticanja fizičke aktivnosti.
Nova pravila za duhanske proizvode
Što se tiče navodnog uvođenja zabrane pušenja u zatvorene javne prostore, Krišto je rekla da nije sigurna da će se tu nešto posebno raditi.
Jureško je objasnila da je u Saboru već u proceduri prijedlog novog Zakona o uporabi duhanskih proizvoda koji je usklađen s europskom direktivom. Osim što će na svim kutijama cigareta morati postajati sličice s oštećenim organima uslijed pušenja, u zakonu nije predviđena zabrana pušenja, već se ostavlja lokalnoj zajednici da proglasi zone slobodne od pušenja. Lokalna zajednica bi trebala odlučiti da će kafić u gradu biti nepušačka zona.
Vidaković je rekla da je isticanje sličica organa na kutijama cigareta licemjerno.
"Važno je voditi računa o zdravlju, ali i o industriji", rekla je. "Možda ćemo postati zdrava nacija jer nećemo imati što pušiti, jesti ili piti".
"Skupi lijekovi ostaju van limita bolnice", potvrdila je Krišto.