O OVOME MORATE VODITI RAČUNA: /

Spriječite da vam kriminalci 'provale' u mobitel i ukradu novac

Image
Foto: MUP RH

Vaše osobni podatke, kao i novac na računima ozbiljno ugrožavaju mobilni zloćudni programi koji se sve više šire.

24.10.2016.
17:35
MUP RH
VOYO logo

Nakon što su postali jednako opasni i sofisticirani kao oni računalni, policijski stručnjaci diljem EU, pod vodstvom Europola, odlučili su pokrenuti akciju kojom će sve korisnike upozoriti na ono što im na mobilnim mrežama prijeti.

Istrage u 14 zemalja

Zbog moblnih malwarea samo ove godine pokrenute su istrage u 14 europskih zemalja, iz čega istražitelji zaključuju kako su doprli do korisnika, a ključno je da su prijavljeni policiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Policije diljem europskih zemalja i naši partneri iz privatnog sektora nastavljaju nas izvještavati od širenju mobilnih malwarea, što će nam, zajedno s podacima o korištenju sigurnosnih softwarea dati cjelovati uvid u ovu rastuću prijetnju. I poslovnim ljudima i privatnim korisnicima moramo poslati poruku da je prevencija ovdje ključna zbog čega i pokrećemo ovu globalnu kampanju", objavio je Rob Wainwright direktor Europola.

Kako može pomoći policija?

Kampanja je istovremeno pokrenuta u zemljama diljem Europe, pa tako i u Hrvatskoj gdje je Kristina Posavec, voditeljica Odjela za visokotehnološki kriminalitet MUP-a RH uputila građanima niz korisnih savjeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

"Morate biti oprezni ukoliko otvarate elektronsku poštu na vašim mobitelima jer u slučaju da klinknete na link u zaraženoj poruci možete postati žrtva napada. Preko društvenih mreža mogu vam ukrasti osobne podatke ili pak preko m-bankinga podići novac s računa. Zato uvijek morate provjeravati porijeklo aplikacija što ih instalirate, dok kompanije moraju poštivati sigurnosnu kulturu kako se cijeli poslovni sustav ne bi 'zarazio'. I djeci prijete napadi preko igrica i aplikacija. Većina korisnika mobitela toga nije ni svjesna, a ovaj trend je u porastu", naglasila je.

Opasne wi-fi mreže

Iako još u Hrvatskoj nije bilo prijevara na mobilnom bankarstvu predsjednik Odbora za sigurnost HUB-a Milan Parat također savjetuje oprez.

"Naša je preporuka da se aplikacije za m-banking instaliraju iz službenih trgovina, a ukoliko ste smanjili mobilne postavke svog mobitela nemojte ni koristiti mobilno bankarstvo. Savjetujemo i korištenje antivirusnih programa, kao i praćenje financijskih transakcija. Ukoliko primjetite bilo što čudno javite se svojoj banci", poručio je korisnicima Parat.

Image

Stručnjaci napominju da bi se mobilno bankarstvo trebalo korisitit samo na sigurnim wi-fi mrežama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Banke imaju način da vrate novac žrtvama cyber kriminala

"U svim policijskim upravama postoje educirani inspektori za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, pa svatko tko posumnja da je bio žrtva malicioznog programa može to prijaviti. Pokušat ćemo pronaći izvor 'zaraze' kao i spasiti podatke", rekla je Posavec, a Parat je dodao kako banke imaju procedure za vraćanje novca žrtvama cyber-kriminala.

Image

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo