Novi sukob predsjednika i premijera, ovaj put oko Bosne i Hercegovine. Za predsjednika Zorana Milanovića neprihvatljivi su zaključci Vijeća EU oko BiH, koje je Hrvatska prije dva dana prihvatila, jer se njima, tvrdi predsjednik, ne jamče prava Hrvatima u toj zemlji.
Pa je svoje kritike ovoga puta u pismu poslao premijeru, ali onda i objavio cjelokupnoj javnosti. Odgovor mu je stigao iz Bruxellesa.
Nema više ljubavi
Oko Bosne i Hercegovine - bar su se uvijek slagali, a premijer ga je u Sarajevu i branio oko izjava o Srebrenici. No, ljubavi više ni tu nema. Za Milanovića Hrvatska nije smjela prihvatiti zaključke Vijeća Europske unije o BiH-a.
"...usvojeni Zaključci Vijeća EU ne doprinose zaštiti položaja Hrvata u BiH, a time i zaštiti nacionalnog interesa RH. Upravo suprotno, ovi Zaključci mogli bi se tumačiti kao potvrda nastojanja onih koji se protive promjenama izbornog zakona kojima bi se omogućilo legitimno predstavljanje Hrvata u BiH", stoji u pismu.
Na pismo koje je Pantovčak dostavio i medijima, Plenković je odgovorio iz Bruxellesa.
"Više to doživljavam kao nečiji PR potez, ne bi li netko skrenuo pozornost na svoje postojanje. Ja sam to shvatio kao njegovu osobnu zahvalnost za moja stajališta izrečena u Sarajevu kad su me pitali što mislim o njegovim izjavama vezano za genocid u Srebrenici. Kad dođe vrijeme i kad se vidimo, mislim u ponedjeljak ili neki drugi dan idući tjedan, malo ću porazgovarati s njim", rekao je premijer Andrej Plenković.
Milanović se u pismu pita zašto je Vlada odustala od minimalnih zahtjeva, a to je da se konstitutivnost, izborna reforma, te legitimno predstavljanje Hrvata u BiH unese u dokument.
"Dok god Vlada Republike Hrvatske bude ovako postupala, dakle deklarativno se zalagala za zaštitu prava Hrvata u BiH, ali se istovremeno i povlačila kad god je potrebno poduzeti neku odlučnu akciju, kao što je to na primjer blokada ovako neprihvatljivog dokumenta – izgledi za uspjeh neće postojati, a položaj Hrvata u BiH u pregovorima bit će sve slabiji", stoji u pismu.
Plenković uzvraća učinjeno je više nego što je Milanović uspio na summitu NATO-a, kada je prijetio blokadom.
"Čim spomenete izbornu reformu, presude Ustavnog suda BiH, imate pod tom formulacijom i presudu u slučaju Ljubić koja se odnosi na legitimno predstavljanje, dakle sve je tu. Samo treba imati predznanje i znati derivirati, dekriptirati, dešifrirati te zaključke, što je iza svake te rečenice i na što se misli", kaže Plenković.
Udar na Vladu
Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman Milanovićev potez smatra "udarom na hrvatsku vladu, zlonamjerno, nerazumijevanje pregovaračkih procesa", a Milanoviću poručuje da umjesto premijeru za interese Hrvata u BiH-a piše drugim predsjednicima
A da se radi uspjehu, Radman argumentira time da su im svi čestitali: "To govori da smo požnjeli uspjeh."
Zanimljivo i mediji u Bosni i Hercegovini, na zaključke gledaju kao i Milanović. Upitali smo za stav i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića koji kaže Hrvatska je mogla odbiti zaključke koji idu na štetu HDZ-a BIH, a u korist građanske politike, ali nije.
"Glasanjem za zaključke Vijeća EU, pri čemu su odbijeni amandmani o konstitutivnosti naroda, a u kontekstu izborne reforme, hrvatska Vlada je ni manje ni više, vjerovali ili ne, a vjerojatno i protiv svoje volje, podržala ono što i ja zastupam glede izbornog zakona i tzv. konstitutivnosti", napisao je Komšić u svom odgovoru. .
Reakcije iz BiH za ministra vanjskih poslova su manipuliranje javnosti.