''Koliko se čini, to je reforma koja će samo smanjiti broj predsjednika sudova. Ispostave u mjestima gdje se općinski sudovi ukidaju i dalje ostaju samo će se službeno promijeniti naziv ustanove umjesto Općinski sud taj i taj u Ispostava općinskog suda tog i tog. Navodno se spominje da će se vrednovati i rad sudaca, što čisto sumnjam.
Logično je da manji sudovi imaju i manje predmeta. Što se tiče brojnosti predmeta na osječkim sudovima i preopterećenosti sudaca, smatramo da će i dalje ostati sve kao i do sada. Ovo je vjerojatno sedma reforma i reorganizacija, a ni do sada se nije ništa specijalno promijenilo'', jednoglasni su osječki suci u svojim razmišljanjima, piše Glas Slavonije.
Stvarna ušteda upitna
Dodaju i da je upitna ušteda, jer 113 hrvatskih predsjednika općinskih i prekršajnih sudova sada će obavljati poslove sudaca, a i njih treba plaćati. Isto tako smatraju da to što će se uštedjeti na razini države neznatno je u odnosu na troškove koje će reorganizacija donijeti.
Veliko pitanje u vezi s reorganizacijom je i to što bi u sklopu nje bez posla moglo ostati 679 osoba koje imaju ugovor na određeno.
Među njima najviše je zapisničara/daktilografa - 241, potom 143 zemljišnoknjišnih administratora/ referenata, 102 savjetnika, 94 upisničara, ali i 63 vježbenika.
U mirovinu bi također u idućih pet godina trebalo otići 258 ljudi. Za građane je najvažnija informacija da se reforma pravosuđa neće odnositi na njihove potrebe na sudovima, poput gruntovnice ili ishodovanja potvrda o nekažnjavanju.
http://www.glas-slavonije.hr/222623/1/Zbog-reorganizacije-sudstva-otkazi-za-cak-679-zaposlenih