"Ne osjećam se kriv", kazao je Vidošević pred sudskim vijećem suca Zdravka Majerovića nakon što mu je USKOK-ova tužiteljica Petra Parlov pročitala optužnicu na zagrebačkom Županijskom sudu.
Optužnicom u tzv. aferi Remorker koju je USKOK protiv Vidoševića i još osam osoba podigao u srpnju 2015. predloženo je da se Vidoševiću oduzme imovinska korist od čak 39 milijuna kuna, a među optuženima je i njegova dugogodišnja najbliža suradnica Zdenka Peternel.
Sloković: Optužnica je nelogična
I dok Uskok tvrdi da će sve navode iz optužnice dokazati nizom dokaza te iskazima već osuđenih 'pokajnika', Vidoševićeva odvjetnica Jadranka Sloković tvrdi da je optužnica nelogična, jer nije životno da bi osobe oko njega godinama kršile zakon bez da na tome išta zarade. Naime, sav novac je prema optužnici išao Vidoševiću.
Neživotnim je, među ostalim, nazvala argument optužbe da su svi članovi navodne zločinačke organizacije sve radili isključivo kako bi Vidoševiću omogući stjecanje koristi dok oni nisu ni na koji način participirali i sudjelovali u dobiti. Dodala je i da nema dokaza da je novac prosljeđivan Vidoševiću, jer to tvrdi jedino Komerički, koji je i ranije bio osuđivan.
Da nisu realizirani tvrdi samo Davor Komerički, a to je već ranije osuđivana osoba koja se ovim priznanjem relativno ležerno izvukla iz ove afere.
"Novac koji je izvučen iz HGK-a završio je kod Komeričkog, i to ćemo dokazati", rekla je odvjetnica.
Konstrukcijom je nazvala i Uskokovu tvrdnju da je razlika između Vidoševićevih prihoda i imovine nesrazmjerna u iznosu od čak 39 milijuna. "Mi ćemo dokazivati da takav nesrazmjer ne postoji", kazala je Sloković, dodajući da je Uskokov vještak samo Vidoševićeve kuće na zagrebačkom Prekrižju i u Gorskom kotaru procijenio na 87 milijuna kuna, dok iz nalaza njeihovog vještaka proizlazi da im vrijednost ne prelazi 20 milijuna.
Istaknula je i da su pretraga Vidoševićeva doma i prostorija u HGK-u napravljene nezakonito te da je u kući bio i policijski stručnjak za umjetnine Josip Vrbić čije se ime nije nalazilo na zapisniku o pretrazi. Pritom je, dodala je, nestao dio dokumenata koji se kasnije nije evidentirao u potvrdi o oduzetim predmetima.
Uskok svoje adute prije svega vidi u svjedočenju sudionika navodnog kriminalnog udruženja koji su već osuđeni nakon priznanja, ali i nizu dokumenata.
Četvero ih se nagodilo
Osim Vidoševića i Peternel na optuženičkoj klupi su i Josipa Mladinov, Jasna Mikić i Jadranka Ivčić koje su također porekle krivnju.
Četvero suoptuženika ranije je priznalo nedjela te su osuđeni nakon nagodbe s tužiteljstvom. To su ključni akteri tzv. afere Remorker - Igor Premilovac, koji je prvi progovorio kako je preko svoje češke tvrtke Remorker naplaćivao fiktivne račune i 'oprani' novac uz proviziju vraćao u Hrvatsku, te marketinški stručnjak Davor Komerički koji je Vidoševića povezao s lancem izvlačenja novca iz HGK-a.
Osim njih, sporazumno su osuđeni i Vidoševićeva nekretninska savjetnica Vesna Rodić te Jasna Mrakovčić Grubić koja je priznala da je uz Vidoševića iz Hrvatske gospodarske komore izvlačila novac lažirajući kupnju umjetničkih slika.
'Žrtva represivnog aparata'
Vidošević je ranije govorio da ne zna koji su motivi njegovih suoptuženika da ga terete, a tvrdio je i da će srušiti optužnicu u kojoj USKOK traži da mu se oduzme imovinska korist od čak 39 milijuna kuna.
Kada je potkraj rujna sud potvrdio optužnicu u ovom slučaju Vidošević je priznanja svojih suosumnjičenika nazvao komičnima, ponavljajući da nije kriv te da je žrtva represivnog aparata.
Drugi krak Remorkera protegnuo se do Hrvatskih autocesta, a kao glavni osumnjičenik u tom dijelu istrage optužen je bivši HDZ-ov ministar i zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta.