Nikad se u Hrvatskoj nije rodilo manje beba nego 2019 godine, izračunao je prije zavoda za statistiku portal gradonacelnik hr. I to iako smo lani imali mali baby boom, za koji su zaslužni Luka Modrić i opća sreća i pozitiva koji su Hrvatskom vladali samo i jedino tog ljeta gospodnjeg 2018. A sada se čini da su nas Luka Modrić i ekipa zapravo samo spasili od još gore demografske katastrofe.
Broj rođenih prošle je godine pao na najnižu razinu dosad. Rođeno je gotovo tisuću djece manje.
Čak ni nogometno prvenstvo 2018. i uspjeh Hrvatske nije pomoglo razbiti negativni trend. Jer kad se slavi, rade se i bebe pa iako je u proljeće 2019., devet mjeseci kasnije, zabilježen baby boom - rođeno je 33% beba više nego prethodne, ukupna godišnja brojka ipak nije završila u pozitivi.
Sinj je prošao najgore
"Unatoč prvenstvu mi nismo imali znatan broj novorođenih u odnosu na ostale mjesece, a možemo samo nagađati da prvenstva nije bilo da bi brojka novorođenih bila još manja", jasno će demograf Nenad Pokos.
To pokazuju i brojke: Prošle je godine prema podacima iz rodilišta, rođeno 36 tisuća, 90 djece - 900 manje nego 2018. Službeni rezultati DZS-a koji izlaze na ljeto, mogli bi pokazati i da je brojka prešla tisuću.
Pa smo tako u 2018. izgubili 40 razreda prvašića, a čak 12 područnih osnovnih škola je ugašeno. Sinj je prošao najgore, prošle je godine rođeno 40% djece manje, dok Šibenik bilježi porast od 9,3%.
"Mislim da je dobro zato što je ovo mali grad, mala sredina, a opet sve je na dohvat ruke. I mislim da je zgodno roditeljima jer imaju tu bake i djedove koji mogu uskočiti i pričuvati dijete", ističe Ivana Čular Crnogorac iz Šibenika.
Šibenski Odjel za ginekologiju i porodništvo prošle je godine obavio 638 poroda. 55 više nego pretpošle. A u 2020. rast se nastavlja.
"Ono što veseli dodatno je da smo sad u siječnju, dakle ove godine 2020. imamo 30 poroda više nego lani u siječnju", naglašava voditelj Odjela za ginekologiju i porodništvo OB Šibenik .
Unatoč pozitivnom Šibeniku, ostatak Hrvatske ne može se pohvaliti dobrim brojkama. Uzroka je više - uz iseljavanje, tu su i slabe pronatalitetne politike kojima se još niti jedna Vlada nije ozbiljno pozabavila. Ne pomaže ni činjenica da su hrvatski građani na dnu po platežnoj moći u Europi.
Stara nacija
A da smo stara nacija već znamo, ali najnovija istraživanja demografa pokazuju da bi Hrvatska za 11 godina mogla imati milijun staraca više i 500 tisuća djece manje! Odnosno, broj starih porast će za 213 tisuća, a broj djece smanjit će se za 150 tisuća.
"Mi se moramo osvijestiti i shvatiti da jedno dijete, odnosno 1,4 djeteta po ženi koja se rađaju u Hrvatskoj posljednjih 10 godina, neće moći uzdržavati stanovništvo u staračkoj dobi. Što će tek biti s tim mladima koji se danas rađaju kad budu radno aktivni, znači 2041. ili 51. bolje nam je uopće ne zamisliti", kaže demograf Pokos.
I dok svi pričaju o pronatalitetnim mjerama koje očito ne daju rezultate, možda bi se trebali usmjeriti još više na gradnju staračkih domova.