Prigodom komemoriranja obljetnice proboja jasenovačkih logoraša, koja se ove nedjelje u Jasenovcu održava u organizaciji Saveza antifašističkih boraca Hrvatske i Antifašističke lige Hrvatske, bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić i počasni predsjednik SABA rekao je kako želi odati počast svim nevinima pobijenima u najvećem i najstrašnijem logoru ustaške tzv. Nezavisne Države Hrvatske, ali i reći pravu istinu o Jasenovcu i o Pavelićevoj državi.
Šutjeti o Jasenovcu, šutjeti danas, to ne bi značilo samo izbjegavati osudu ovdje počinjenih zločina. To bi bilo ravno samoubojstvu demokratske, na antifašizmu zasnovane hrvatske države, rekao je Mesić u Jasenovcu gdje se okupilo više od dvije tisuće ljudi.
"Govorimo istinu i upravo zato smo nekima neugodni, nekima smetamo. Pa nam predbacuju, optužuju nas čak, da bojkotiramo žrtve i politiziramo Jasenovac. Lažu!", dodao je.
Naglasio je da je činjenica što se ove godine održavaju, uz onu službenu, još dvije komemoracije u Jasenovcu, posljedica politike; baš kao što je i sam Jasenovac bio odraz, izraz i instrument politike. "Logor u Jasenovcu u koji su ljudi dopremani i gdje su ubijani, samo i isključivo zbog nacionalnosti ili vjere, kao i zbog drugačijeg svjetonazora, bio je izraz ustaške, a ne hrvatske, nego ustaške politike", kazao je. To je, ustvrdio je, bila zločinačka politika, dok se danas, kaže, vodi politika sakrivanja, negiranja, ili u najmanju ruku relativiziranja tih zločina, uz neskriveno obnavljanje idejne osnove ustaške zločinačke države.
"Ako netko govori kao ustaša, ako zastupa i promiče ideje što su ih zastupali ustaše, ako ističe njihovo znakovlje i simbole, ako pjeva njihove pjesme, onda je on ustaša. I zato nije nikakvo pretjerivanje, a još manje laganje, ako se kaže, da se nad današnju Hrvatsku nadvio ustaški zloduh", rekao je.
Mesić ističe da Hrvatska mora ostaviti iza sebe golemu povijesnu laž, lansiranu i poticanu s jasnim političkim ciljevima. "Tek onda, kada bez i najmanje rezerve stvari postavimo na njihovo mjesto, tek onda kada uklonimo i najmanju sumnju o tome tko je stajao na pravoj, a tko na krivoj, zločinačkoj strani u Drugom svjetskom ratu, riješit ćemo se i podjela i opterećenosti prošlošću", rekao je. To je, uostalom, naš dug prema svima kojima danas odajemo počast, prema svakome ubijenome, ali i prema svakome u borbi protiv fašizma poginulome Hrvatu, Srbinu, Židovu, Romu, ili pripadniku bilo koje nacionalnosti. I to je naš dug prema onima koji dolaze, naglasio je. Njegov je govor više puta prekidan burnim pljeskom.
"Mi ne politiziramo žrtve Jasenovca, niti ih bojkotiramo. Mi te žrtve duboko poštujemo, a bojkotiramo one koji bez trunke pijeteta bezočno manipuliraju ubijenima, žrtvama ustaškog režima. Oni su ti koji koriste Jasenovac za promicanje svoje nakaradne teze o izjednačenosti fašizma i antifašizma, što ga za tu priliku zovu komunizmom, kao zala što ih treba odbaciti. Oni su ti, bit ću do kraja jasan, koji povijesno neosnovano stavljaju znak jednakosti između komunizma i antifašizma", rekao je.
Dodao je i kako "nezgrapni falsifikati i priglupe tvrdnje kako su u Jasenovcu komunisti ubili više ljudi, nego ustaše, neće ama baš ništa promijeniti". No, ističe, krajnje je opasno što se takvi falsifikati počinju prikazivati u školama, i to na satu vjeronauka.
Naglasio je također da neće popustiti pritisku na vlast, kako bi, ne samo prestala tolerirati manifestacije ustaštva, praviti se prema njima gluha i slijepa, nego ih počela i kažnjavati.
"Ako to ne učinimo, izdali smo žrtve kojima se danas klanjamo, kao i sve one hrabre borce Narodno-oslobodilačkog pokreta koji su dali živote za Hrvatsku bez ustaštva...izdali smo i sve one koji su u devedesetim godinama stali na branik Hrvatske, jer oni u golemoj većini ovakvu Hrvatsku nisu željeli", naglasio je Mesić u govoru.
Tijekom komemoracije u Jasenovcu, na kojoj je bio i predsjednik SDP-a Zoran Milanović te bivši hrvatski predsjednik Ivo Josipović, vijence su kod spomenika žrtvama položila brojna izaslanstva i to Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske, potpredsjednica Hrvatskog sabora Milanka Opačić, predstavnici Srpskog narodnog vijeća, Antifašističke lige, Saveza Roma Kali Sara, kao i Vijeća romske manjine Zagreba te predstavnici stranaka: SDP-a, Hrvatskih Liberala, SRP-a i drugih.
Vijence su položila također i izaslanstva Rusije, SAD-a Srbije, i Novog Zelanda.
Na SABA-inoj komemoraciji u Jasenovcu većina zbog nezadovoljstva relativizacijom ustaštva
(Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL)
Sudionici komemoracije jasenovačkim žrtvama u organizaciji Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske (SABA RH) u nedjelju su iz Jasenovca poručili da su došli na tu, a ne na službenu komemoraciju jer su nezadovoljni što se u društvu relativiziraju ustaški zločini i što vladajuće dužnosnike ne prepoznaju kao iskrene antifašiste.
Bivši hrvatski predsjednik u dva mandata i počasni predsjednik SABA-e Stjepan Mesić ustvrdio je da su tri odvojene komemoracije žrtvama ustaškoga logora Jasenovac rezultat pokušaja da se falsificira povijest.
Mesić je u izjavi novinarima, upitan za komentar podjela oko komemoriranja žrtava jasenovačkog logora, rekao da je poznato što se dogodilo u Drugome svjetskome ratu i tko je pobijedio, da je fašistička strana bila pogrešna.
"Neki sad to žele promijeniti i prikazati one koji su bili na pogrešnoj strani, da su bili na pravoj strani i falsificirati povijest. A to je nemoguće. U povijesti se dogodilo samo ono što se dogodilo i nikakvi filmovi i izmišljotine ne mogu promijeniti povijest", poručio je Mesić koji je danas bio i govornik na komemoraciji. Novinarima je potvrdio da će i dalje biti u politici. "Zna se na kojoj sam strani i bit ću aktivniji", rekao je.