Predsjednička putovanja rijetko su bila tajna pa i u ratno vrijeme Franje Tuđmana, po povratku iz SAD-a u zračnoj se luci obratio novinarima. Predsjednik Tuđman nerijetko je sazivao konferencije za novinare na Pantovčaku.
"Uobičajena praksa je bila da bi predsjednik o nekim bitnim temama održao tiskovne konferencije na aerodromu ili u Uredu predsednika po povratku u Ured", objašnjava bivši savjetnik predsjednika Franje Tuđmana Ivić Pašalić.
Sličnu praksu imao je i njegov nasljednik Stjepan Mesić. U dva je mandata posjetio 67 država na pet kontinenata.
"Ja sam u sve posjete išao onda kada sam bio pozvan. Ako sam bio pozvan u Washington, onda me pozvao predsjenik SAD-a i uvijek smo o tome dali izjavu", tvrdi bivši predsjednik Republike Stjepan Mesić.
Najava prije putovanja, pripreme unutar kabineta predsjednika i kordinacija s ministarstvom vanjskih poslova. Svako međunarodno putovanje imalo je istu proceduru, prisjeća se i Ivo Josipović.
"Po povratku obično se davala izjava za medije, bilo u okviru redovitog događaja ili posebna press konferencija nekad i u samoj zemlji", kaže Josipović.
Umjesto konkretnih informacija o putovanju i sastancima, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović dala je tek neobičan opis.
"Kako ja to mogu prevesti to je privatna posjeta koja se kasnije htjela zaokružiti uz nekakve službene okvire", kaže Mesić.
I danas smo ponovno tražili službeni odgovor. Iz Ureda predsjednice tek poruka da po povratku iz Sjedinjenih Država konferenciju za novinare neće organizirati. I dok su bivši predsjednici nakon povratka s međunarodnih putovanja davali izjave za medije, a nerijetko i u zračnim lukama organizirali konferencije, Kolinda Grabar-Kitarović očito smatra da javnost ne treba informirati o okolnostima svoga puta u Sjedinjene Američke Države.
Predsjednica je, tvrde politički analitičari, mogla imati najbolju namjeru, ali zbog ovakvog načina komunikacije - šteta je učinjena.