Troškovi izrade tisuću komada kovanica od jedne lipe 2008. godine bili su 7,7 puta veći od njezine nominalne vrijednosti, a onih od dvije lipe 4,4 puta veći. Stoga je HNB još 2009. godine obustavila daljnju izradu kovanica u tim dvama apoenima. No, to još uvijek ne znači da će kovanica u apoenu od jedne lipe biti ukinuta.
Građani ignoriraju, trgovci zarađuju
Kovanicu od jedne lipe građani prilično ignoriraju i ne traže u kusuru, pa trgovci formirajući cijene na famoznih 0,99 godišnje zarade i do dva milijuna kuna, piše Glas Slavonije.
"Kovanice od 1 i 2 lipe, kao i svi drugi važeći apoeni kovanica i novčanica kune i lipe, službeno su sredstvo plaćanja u našoj zemlji i njihovo se ukidanje ne razmatra. Također, kovanica od 1 i 2 lipe ima dovoljno u optjecaju i za potrebe trgovačke mreže, a na trgovcima je da za potrebe poslovanja osiguraju dovoljne količine svih apoena novčanica i kovanica, pa tako i onih najmanjih", stav je Hrvatske narodne banke.
U optjecaju 125 milijuna kovanica od 1 lipe
HNB svake godine za podmirivanje potreba optjecaja u prosjeku izda 100 milijuna kovanica. U optjecaju je trenutačno 2,03 milijarde komada kovanog novca čija je ukupna težina nešto veća od 6,7 tisuća tona.
Od toga je 125,8 milijuna komada kovanica od 1 lipe ili 6,1 posto ukupne količine kovanog novca u optjecaju.
"Nisu imale široku primjenu"
"Praksa je pokazala da apoeni kovanog novca od 1 i 2 lipe nisu imali široku primjenu u optjecaju, što znači da trgovačka mreža, iako formiranjem cijena iskazuje potrebu - efekt "shop signal price", gdje je cijena od 1,99 privlačnija od cijene 2,00 kn, ne koristi u očekivanoj mjeri navedene apoene u redovitom poslovanju", kažu u HNB-u.
Banke na zalihama imaju u prosjeku 61 milijun komada kovanog novca u svim apoenima, od čega po 500 tisuća kovanica u apoenima od 1 i 2 lipe, piše Glas Slavonije.
Glas Slavonije / Danas.hr