U srpnju je u RH evidentirano više od 150 tisuća nezaposlenih osoba. To je neznatno povećanje u odnosu na srpanj, no ako se brojevi usporede s onima lani - nezaposlenost je porasla za 32 posto.
Sve su oči uprte u ljetnu turističku sezonu koja bi mogla pomoći hrvatskom BDP-u i osigurati nova radna mjesta, piše RTL.
Korona je mnogima pomrsila planove
Posao traži i jedan IT-jevac iz Zagreba. Nakon što je u jednoj firmi odradio probni rok, trebao je potpisati ugovor na neodređeno, no korona mu je pomrsila planova te sada već tri mjeseca traži posao i ne bira.
"Nisam dobio otkaz, nego nisam dobio produženje ugovora. Iako za firmu mogu reći samo sve najbolje, ali eto, to je valjda posljedica cijele ove pandemije", rekao je Mario.
Porast nezaposlenosti u Šibensko-kninskoj, Istarskoj te Zadarskoj županiji viši je od 50 posto, dok je najmanji porast nezaposlenosti zabilježen u Sisaćko-moslavačkoj te Osječko-baranjskoj županiji.
Trenutno i nije tako dramatično
"Čini se da lockdown izazvan epidemijom koronavirusa nije izazvao takav snažan šok na tržištu rada kao što se očekivalo. Vjerojatno su tome pomogle i Vladine mjere održavanja zaposlenosti. Ako usporedimo sa krizom iz 2009. godine, kada je u jednoj godini izgubljeno 150 tisuća radnih mjesta, ova sadašnja kretanja na aktualnom tržištu rada nisu dramatična", rekao je ekonomski analitičar Damir Novotny.
Pad BDP-a također ne bi trebao biti dramatičan. Podsjetimo, predviđali su nam pad od 9, čak i do 15 posto. No, zahvaljujući neočekivanim rezultatima aktualne sezone, ali i izvozu, nagađa se da bi pad BDP-a mogao biti oko 6.5 posto.
Vlada mora povući pravilne poteze
"I tu je jako važna uloga Vlade. Ako Vlada u narednoj godini bude stimulirala investicije financirane iz Europskih fondova iz domaće štednje, tada će ekonomski subjekti, ekonomski agenti steći povjerenje u Vladine politike i neće odustajati od svojih investicija, neće odustajati od potrošnje i kriza će biti vjerojatno blaža u odnosu na krizu iz 2009. godine", zaključio je Novotny.