To bi u prijevodu značilo da ukoliko osoba nije sposobna doći na posao zbog bolesti, za to vrijeme neće dobiti punu novčanu naknadu u iznosu od 2400 kuna nego umanjenu za određeni broj dana koje nisu odradili iz bilo kojeg razloga.
"Ukoliko polaznik na osposobljavanju nije prisutan iz razloga bolovanja, medicinskom dokumentacijom potvrđuje poslodavcu razlog izostanka s radnog mjesta, a visina isplate novčane pomoći i putnog troška izračunava se sukladno broju dana za koje je polaznik bio prisutan na stručnom osposobljavanju, odnosno umanjuje se za dane bolovanja, " potvrdili su iz HZZ-a za portal Srednja.hr.
Oduzimaju se i putni troškovi
Iznos koji će biti oduzet računa se tako da se ukupan iznos novčane pomoći podijeli s brojem radnih dana u mjesecu. Dobiveni iznos pomnoži se s brojem odrađenih radnih dana i to je ujedno iznos koji će biti isplaćen.
Osim novčane naknade bit će oduzet i određeni iznos putnih troškova. To bi moglo dovesti do dodatnih komplikacija jer mnogi kupuju mjesečni pokaz, a ako ima se oduzme iznos za određeni broj dana, morat će kupovati dnevne karte. To je u konačnici puno skuplje rješenje i za HZZ.
Pozivaju se na zakon star tri godine
HZZ je počeo provoditi ovaj koncept pozivajući se na Zakon o posredovanju pri zapošljavanju. Spomenuti zakon donesen je još 2013. godine pa su korisnici prilično zbunjeni jer se odredba o oduzimanju naknade za izostanke počela provoditi tek sada.
Ljuti i razočarani korisnici svoje nezadovoljstvo izražavaju i putem društvenih mreža na stranicama HZZ-a.
'Kako možete kršiti ugovor i nemati posljedice?'
"Tijekom veljače koristila sam bolovanje u trajanju 4 dana te je poslodavac prilikom javljanja prisutnosti na radu obaviješten kako će mi naknada bit umanjena za tih 4 dana. Dakle, u ugovoru je lijepo navedeno u članku 5 stavak 2 "trosak iz tocke a) i b) članka 4 ovog ugovora ne isplaćuje se u slučajevima privremene nesposobnosti za rad koja je u duljem trajanju od 30 dana te drugih razloga zbog kojih polaznik ne izvršava obveze redovitog pohađanja stručno osposobljavanja Zar samo tako možete kršiti potpisan ugovor i nemati nikakve posljedice?" napisala je jedna od oštećenih stranaka.
Tražit će povrati od onih koje je to zaobišlo?
Sličnu je situaciju imao i Krešimir Kujundžić, također polaznik stručnog osposobljavanja od srpnja 2015. On je u veljači bio na bolovanju tri dana, zbog čega mu je naknada bila umanjena za 380 kuna. Odlučio je zbog toga kontaktirati HZZ, koji se i u ovom slučaju pozvao na zakon iz 2013.
"Na upit HZZ-u izjasnili su se kako se do sada ta praksa nije provodila, ali od 1. veljače su započeli s takvim obračunavanjem. Rekli su mi i da se intenzivno radi na tome da polaznici koje je to zaobišlo izvrše povrat sredstava za dane odsutnosti (bolovanje) od početka stručnog osposobljavanja," rekao je Krešimir za Srednja.hr.
'Zbog dva dana izostanka ostala sam bez 6200 kuna'
Još je jedna polaznica ostala prilično šokirana kada je, kako je napisala, zbog dva dana izostanka ostala bez 6200 kuna.
"Za sve one koji nisu znali i koji primaju novčanu naknadu, bolovanje od dva dana računa se kao prekid radnog odnosa, te se zbog toga tromjesečna novčana naknada obračunava 70 % od 2400 kn mjesečno, a ne 70% od neto plaće.
Nisam znala tu informaciju i ostala sam bez 6200 kuna jer sam bila dva dana bolesna. Vjerujem da bi se ukidanjem stručnog osposobljavanja otvorila mnoga radna mjesta za normalnu plaću. Sramota je da se visoko obrazovani ljudi na taj način ponižavaju i za te novce," napisala je ljuta korisnica.