U tijeku je formiranje listi čekanja za pacijente koji čekaju na terapiju za koju su do jučer vjerovali da će im spasiti život.
Radi se o pacijentima koji se liječe od raka debelog crijeva i hematoonkoloških oboljenja, a problema s dobivanjem adekvatne terapije imaju i oboljeli od reumatoidnog artritisa, piše Novi list.
Broj pacijenata na listama raste iz dana u dan i pretpostavlja se da će se o konkretnim brojkama moći govoriti kroz petnaestak dana.
Ovo je najbešćutniji odraz restrikcija u KBC-u Rijeka, koje se, prema naputku aktualne zdravstvene politike, provode od rujna prošle godine i na koje je Novi list više puta upozoravao.
Sve je krenulo s ukidanjem prekovremenih sati i ograničavanjem telefonskih poziva, a sad nedovoljan bolnički budžet izravno ugrožava živote teških bolesnika ovisnih o bolničkoj terapiji.
Među njima je i 59-godišnja Riječanka kojoj je rak debelog crijeva dijagnosticiran 2006. godine. Od tada je prošla kroz sveukupno šest ciklusa kemoterapije, a u posljednja dva uzimala je tzv. 'pametni' lijek Avastin, od kojeg se njezino stanje znatno poboljšalo.
No, drugi ciklus terapije ovim lijekom, koji bolnicu košta 20 tisuća kuna, prekinut je, te ne zna kad će terapija biti nastavljena.
Pročelnik Odjela za gastroenterologiju u KBC-u Rijeka prof. dr. Davor Štimac kratko je potvrdio postajanje listi čekanja za terapiju onkoloških bolesnika u riječkoj bolnici, piše Novi list.
"Istina je da se formira lista čekanja za onkološke pacijente koji su na skupim lijekovima. Pacijenti koji najviše trebaju skupe lijekove su gastroonkološki i hematoonkološki", kazao je Štimac.
Pročelnik riječke gastroenterologije nije želio reći koliko pacijenata trenutačno ima na listi, uz objašnjenje da se situacija mijenja iz dana u dan.
Procjenjuje se da Klinici za internu medicinu u sklopu koje djeluje i njegov odjel za lijekove mjesečno nedostaje milijun kuna.
Zamjenik predstojnice Klinike za onkologiju i radioterapiju dr. Goran Golčić tvrdi da na Onkologiji nije prekinuta nijedna terapija, ali potvrđuje čekanje na terapiju, za koje ističe da zasad nije predugo, prema njegovoj procjeni 15 dana.
Kako upozorava predsjednica Udruge oboljelih i liječenih od malignih bolesti Za novi dan Katarina Katavić, radi se o situaciji u kojoj osim pacijenata kojima je život na kocki, pomoć trebaju i liječnici koji su zbog bolničkih limita prisiljeni prekidati terapiju svojim teško bolesnim pacijentima.
Prema njezinim informacijama, KBC Rijeka nije jedini koji je počeo s formiranjem listi čekanja na lijekove, nego je na to zbog nedostatnih sredstava u bolničkoj blagajni prisiljena i Opća bolnica u Puli.
Do zaključenja ovog broja Novi list nije uspio dobiti komentar ravnatelja KBC-a Rijeka prof. dr. Hermana Hallera na ovu odluku, a upitan da komentira liste čekanja za lijekove, ministar zdravstva Darko Milinović putem glasnogovornice uputio je na ravnatelja riječke bolnice.
Prethodni članci:
arti-201002090209006 arti-201001220134006