Oglasi za poslove u turizmu svake godine preplave oglasnike, osobito prije turističke sezone kada su konobari, kuhari, kuhinjsko pomoćno osoblje te spremačice i sobarice na cijeni. No, čini se da "nema tko raditi" i dalje ostaje problem hrvatskog turizma i ugostiteljstva. Sveukupno gledano, oglasi za kategoriju "Turizam i ugostiteljstvo" činili su 21% ukupnog broja oglasa.
U bazi životopisa za turizam nalazi se preko 98.000 životopisa, a ove godine je u toj kategoriji otvoreno 4.200 novih profila i uređeno više od 11.000 postojećih profila. Rast broja oglasa je u skladu sa sezonom i općom situacijom na tržištu rada, smatra Igor Žonja, direktor portala MojPosao.
Dubrovnik: Uvala Lapad prepuna turista 25.07.2018., Dubrovnik - Uvala Lapad prepuna turista. Photo: Grgo Jelavic/PIXSELL
"Domaći poslodavci su se ove godine bolje pripremili za sezonu i zaposlili veći broj radnika iz inozemstva jer im, neovisno o broju nezaposlenih prema evidenciji HZZ-a, pronalazak kadra u Hrvatskoj postaje sve veći izazov. Također, zbog činjenice da teško pronalaze radnike kod nas, inozemni poslodavci su značajno smanjili oglašavanje u Hrvatskoj i otvaraju se prema državama koje nisu članice EU. Kako bismo doskočili ovom problemu, potrebno je smanjiti broj zaposlenih u javnom sektoru, uložiti u edukaciju ljudi koji ostanu bez posla i prekvalificirati ih za rad u privatnom sektoru, a samim time i u turizmu", pojašnjava Žonja.
I dalje su najtraženiji konobari i kuhari
Najtraženija zanimanja u kategoriji "Turizam i ugostiteljstvo" bila su konobar/barmen, kuhar, pomoćni radnik u kuhinji, pomoćni kuhar, sobarica/spremačica i recepcionar. Na oglase u kategoriji "Turizam i ugostiteljstvo" zabilježeno je preko 97.000 prijava. Od ukupnog broja objavljenih oglasa, njih 56% odnosilo se na priobalne županije (poslodavci su u mogućnosti označiti više županija rada za jedan oglas).
Najviše oglašenih radnih pozicija, osim za Zagreb i Zagrebačku županiju (33%), bilo je za Splitsko-dalmatinsku (20%), Primorsko-goransku (12%) te Istarsku županiju (11%). Slijede Zadarska (8%), Dubrovačko-neretvanska (7%) te Šibensko-kninska županija (5% oglasa). Među gradovima na obali, najviše radnih pozicija je oglašeno u Splitu (6% od ukupnog broja oglasa u turizmu), odnosno Dubrovniku, Poreču i Rijeci (sva tri grada sudjeluju s 2% objavljenih oglasa).
Koje su kvalifikacije za rad u turizmu?
Što se tiče kvalifikacija potrebnih za zaposlenje u turizmu, u najvećem broju oglasa (39%) tražili su se minimalno kvalificirani radnici, u 30% oglasa nužna je bila minimalno srednja stručna sprema, a tek se u 3% oglasa tražila visoka stručna sprema. U 59% natječaja iskustvo nije navedeno kao uvjet za zaposlenje. U oglasima u kojima se tražilo iskustvo (njih 41%), prosječno je bila potrebna godina dana i deset mjeseci radnog iskustva. Prošle godine se prethodno radno iskustvo tražilo u 46% natječaja za poslove u turizmu.
01.12.2018., Rab - Otvorenje Adventa na Rabu 2018. Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
Poznavanje stranih jezika tražilo se u 36% oglasa, a poslodavci su najčešće bili u potrazi za radnicima koji se mogu sporazumjeti na engleskom jeziku (35% oglasa). U svakom desetom natječaju za posao (10%) tražilo se poznavanje njemačkog jezika, a u 5% oglasa razumijevanje talijanskog jezika. Poznavanje rada na računalu postavljeno je kao uvjet za prijavu u svega 14% oglasa, slično kao i prošle godine kada se rad na računalu tražio u 13% oglasa.
Ove godine rad na određeno nudio se u 65% oglasa, što je nešto više u odnosu na prethodnu godinu (61%). Istovremeno, u 51% posto oglasa nudilo se stalno zaposlenje, što je više nego prošle godine (45%), dok je svaki četvrti poslodavac (25% oglasa) tražio honorarne, odnosno sezonske radnike.
Na listi najnižih plaća smjestile se one u turizmu
Poslovi u turizmu se nalaze među najniže plaćenim zanimanjima, s plaćama koje su 17% niže od prosjeka. Najviše plaće imaju šefovi kuhinje (8.209 kuna), menadžeri ugostiteljstva (7.847 kuna), pizza majstori (6.026 kuna) te kuhari (5.560 kuna). Prosječna plaća konobara iznosi 4.696 kuna. Važno je napomenuti da se radi o plaćama bez napojnica, koje tradicionalno čine dio plaće konobara, ali i kuhara.
Gledano prema županijama, najviše plaće u turizmu su u Dubrovačko-neretvanskoj (6.085 kuna), i Primorsko-goranskoj županiji (5.608 kuna). Iako su, općenito gledano, plaće najviše u Gradu Zagrebu, u turističkim zanimanjima su plaće u našem glavnom gradu niže od onih na Jadranu.