zabrinuta predsjednica /

'Ne želim u Hrvatskoj gledati scene kao u Makedoniji, Srbiji ili Mađarskoj'

'To nije samo humanitarno nego i sigurnosno, gospodarsko i socijalno pitanje, zato želim znati da smo spremni te ljude dostojanstveno zbrinuti te istodobno osigurati da hrvatski građani žive u sigurnosti i sačuvati stabilnost zemlje', poručila je Grabar-Kitarović

16.9.2015.
12:47
VOYO logo

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović istaknula je u srijedu da je premijeru Zoranu Milanoviću predložila sazivanje sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost jer se "izbjeglička kriza usložnjava iz sata u sat", pa osobno želi znati da je Hrvatska pripremljena za to.

U Hrvatskoj bez scena iz Makedonije, Srbije i Mađarske

"Ne želim u Hrvatskoj gledati scene kakve viđamo u Makedoniji, Srbiji ili Mađarskoj", istaknula je Grabar-Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OČEKUJE ŽURAN ODGOVOR /

Predsjednica zatražila sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost zbog izbjegličke krize

Image
OČEKUJE ŽURAN ODGOVOR /

Predsjednica zatražila sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost zbog izbjegličke krize

"To nije samo humanitarno nego i sigurnosno, gospodarsko i socijalno pitanje, zato želim znati da smo spremni te ljude dostojanstveno zbrinuti te istodobno osigurati da hrvatski građani žive u sigurnosti i sačuvati stabilnost zemlje", poručila je.

Ustvrdivši kako to nije kratkotrajna kriza, predsjednica je naglasila kako treba sagledati sve njene aspekte i pripremiti se na mogućnost da druge zemlje EU-a zatvore granicu prema Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Trebamo stoga surađivati s njihovim službama u razmjeni informacija i sprječavanju bilo kakvih učinaka koji bi doveli u pitanje uvođenje schengenskog sustava, ali i odljev tih izbjeglica natrag u Hrvatsku", rekla je.

Izvijestiti i parlamentarne stranke

To je iznimno ozbiljno pitanje, zato Grabar-Kitarović da se o tome ne raspravlja samo na razini Vijeća za nacionalnu sigurnost već da se o svemu što se radi izvijesti i parlamentarne stranke. "Ako neki podaci trenutno nisu za širu javnost, svakako sve političke snage u Hrvatskoj trebaju imati potpune informacije", kazala je.

Upozorila je da Hrvatska mora imati stajališta o izbjegličkoj krizi koja će zastupati u EU.

"Već duže vrijeme upozoravam da je to što trenutno radimo s kvotama gašenje šumskog požara običnim aparatom za gašenje. Problem je puno širi, treba se dotaknuti i uzroka odlaska tih ljudi iz njihovih država i vidjeti što EU radi kako bi se uklonili korijenski uzroci, kako bi se stanje stabiliziralo i kako bi se kontroliralo te migracije", poručila je predsjednica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sigurnosna izvješća govore u prilog tomu da među izbjeglicama ima i onih koji su kupili sirijske putovnice i koji bi potencijalno mogli predstavljati sigurnosnu opasnost, dodala je.

Hoće li Hrvatska zatvoriti granice

"Imat ću prilike i ove godine u New Yorku, kada se bude raspravljalo o milenijskim ciljevima razvoja, govoriti o tome kako EU i Ujedinjeni narodi i svi mi moramo surađivati u okviru diplomacije, razvojne politike i drugih aktivnosti na uklanjanju korijenskih uzroka migracija, a ne samo na rješavanju učinaka trenutnih migracija. Mi se borimo i nastojimo riješiti samo učinke, a ne rješavamo uzroke", naglasila je Grabar-Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje novinara je li moguće da i Hrvatska, kao neke druge zemlje, zatvori granice, predsjednica je odgovorila kako ne vjeruje u takav scenarij, no zemlja mora biti sigurna i stabilna, jamčiti sigurnost hrvatskih građana i osigurati da ne dođe do bilo kakvih incidenata međuetničke i međuvjerske prirode.

Zajednice u koje će izbjeglice dolaziti, bilo kao azilanti bilo u tranzitu, moraju biti pripremljene na to, poručila je predsjednica.

Ocijenila je kako Hrvatska sama ne može riješiti to pitanje, već jedino u suradnji u okviru EU-a i Ujedinjenih naroda, te s državama u susjedstvu EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo