Riječ je tek o jednom od prekršaja poslodavaca koje otkrivaju inspektori rada.
Dugačka lista problema
Najviše je slučajeva neizdavanja pisane potvrde o sklopljenom ugovoru ili nedostavljanja radniku primjerka prijave na mirovinsko i zdravstveno osiguranje u propisanom roku. Slijedi nevođenje ili nepropisno vođenje evidencije o radnicima i radnom vremenu. Nadalje, na listi najčešće kršenih odredbi Zakona o radu još su i nezakonito sklapanje ugovora na određeno, nezakonit prekovremeni rad, onemogućavanje korištenja dnevnog tjednog ili godišnjeg odmora te nedostavljanje radniku obrazloženog otkaza ugovora o radu u pisanom obliku.
Na iste ili slične probleme s kojima se susreću radnici upozoravaju i Nezavisni hrvatski sindikati (NHS). Na listi tih problema koje su objavili na svojim mrežnim stranicama nalaze se: neisplata plaća, odnosno isplata dijela plaće bez dodataka na plaću kao i manipulacija dodacima, noćnim radom, prekovremenim satima, radom blagdanima i neradnim danima... To su najčešći razlozi zbog kojih radnici traže pravnu zaštitu.
Poslodavci krše i sudske odluke
Sve to govori da je nepoštovanje ZOR-a od strane poslodavaca još uvijek duboko ukorijenjeno, dok inspektori rada u godišnjem izvješću ističu kako im je nužna pomoć sindikata kada je riječ o preraspodjeli radnog vremena što je novi institut u radnom zakonodavstvu. Sindiklisti upozoravaju kako će to omogućiti iskorištavanje radnika. U praksi se, smatraju, to već i događa, a radnici u strahu od gubitka radnog mjesta o tome ne žele govoriti.
Poslodavci ne samo da krše Zakon o radu, nego i ne poštuju sudske odluke, bilo da je riječ o vraćanju radnika na posao ili isplati materijalnih prava radnicima temeljem sudske odluke.
Na listi najčešćih postupanja pravnika u zaštiti radnika nalazi se i zlouporaba ugovora o radu na određeno vrijeme, kao i ugovora o djelu "kojim radnici de facto kontinuirano rade za poslodavca" te zlouporaba rada agencijskih radnika i njihovo zakidanje u ostvarenju iste plaće koju za isti rad primaju radnici korisnika.