Zbog skandala s papreno skupim planom obnove sanitarija - Ministarstvo zdravstva kamere je pustilo u dotrajale WC-e. Oni se brane - nisu planirali kupnju zlatnih četki vrijednih 100 eura, dok građevinari kažu - cijena obnove je prenapuhana!
"Ja se iskreno nadam da će biti ozbiljnija rekonstrukcija, to jest obnova tih sanitarnih čvorova, obzirom da onaj koji ja koristim nije adekvatan - pola toga ne radi, pisoar ne radi… Poučeni iskustvom, već 5 godina ne uspijevamo, nadam se da nećemo ući u 7 godinu bez WC-a", kazuje Goran Žanić, ravnatelj Uprave za javnu nabavu.
Obnovu žele od 2017., a do danas se nitko nije javio. U ministarstvu procjenjuju da je to zbog preniske cijene radova. Iznos su sada povećali na 2,3 milijuna kuna.
Obnavlja se 8 prostorija, veličine 96 kvadrata. To je u prosjeku 3200 eura po kvadratu! Sanitarije su doista u lošem stanju, no cijena nam se ipak učinila previsoka…Troškovnike smo zbog toga na procjenu poslali građevinarima - i dok nitko nije htio stati pred kamere, svi redom kažu da je iznos vrtoglav.
Jedan nam je rekao da bi isti posao odradio bar za milijun kuna manje, a drugi da za tisuću eura manje po kvadratu - izgradi novu novcatu kuću! "Ono što je najveći postotak u tome, u toj nabavi su građevinski radovi. To je ono što stvarno i košta najviše. Ostalo je sve promjenjivo i vjerujte mi, četke za 700 kuna sigurno neće biti nabavljene", govori Žanić.
Upravo je skupa sanitarna oprema izazvala najveću pažnju javnosti. Predložio ju je projektantski ured. Iako nam arhitekti kažu da se radi samo o prijedlozima - cijene su paprene: tisuću eura košta sušilo za ruke, a četka za WC 100 eura.
"To su okvirne slike, to je projektant tako uvrstio u projekt, valjda da te slike budu ljepše, ali ne, nećemo ni to stavljati. Stavljat ćemo kao doma, najobičnije četke", objašnjava Žanić.
Natječaj je tek raspisan - pa bi konačna cijena mogla biti i veća od 2,3 milijuna kuna. A poslijepodne se oko svega oglasio i ministar Vili Beroš.
"Ministarstvo zdravstva kao poslodavac ima zakonsku obvezu osigurati dovoljan broj funkcionalnih sanitarnih prostorija za svoje djelatnike, kako je to predviđeno i Zakonom po zaštiti na radu i drugim aktima, a naša situacija u tom pogledu je više godina vrlo nepovoljna", stoji u njegovu priopćenju.
Ništa bolje nije ni u hrvatskim bolnicama. Liječnici su nam poslali fotografije i snimke sanitarija u svojim institucijama, a iako ih koriste i pacijenti - tu se godinama nije uložila niti kuna…