Više od 10 tisuća ljudi došlo je na 30. obljetnicu pokolja u Škabrnji. Na isti dan kada je pao Vukovar, u Škabrnji je ubijeno 15 branitelja i 48 civila. Tri desetljeća nakon krvavog pohoda 9. kninskog korpusa, na čijem čelu je bio zloglasni Ratko Mladić, žrtvama su se došli pokloniti građani iz cijele Hrvatske, ali i dio hrvatske Vlade.
Na škabrnjskom groblju vijence su položile sve delegacije, a na mjestu masovne grobnice zbog manjka prostora i epidemioloških mjera, simbolički je položen jedan vijenac u ime svih udruga iz Domovinskog rata.
Obilježavanje tužne obljetnice u Škabrnji pratila je Nikolina Radić te je razgovarala s 31-godišnjim Anđelom Žilićem.
"Ja sam najmlađi civilni stradalnik u Škabrnji, osobno se i na svu sreću ne sjećam tragičnog događaja od prije 30 godina. Sve što znam je iz priča, a one su malo traumatične za mene jer ih slušam od samog djetinjstva, a na kraju krajeva radilo se o tome da je granata pala kad smo bježali u podrum i stradala je moja baka koja je nakon toga preminula u općoj bolnici u Zadru. Od posljedica gelera je stradala i moja teta koja me nosila u svome naručju i koja je svojim tijelom zaštitila mene te me spasila", kazao je.
"Bio sam ranjen, imao sam prostrjelnu ranu ispod ruke, prošlo je par milimetara pored srca, ostao sam živ", kazao je.
Opisao je i kako su se izvukli iz Škabrnje.
"Tri dana sam krvario u podrumu, nitko nije znao za mene dok me nije uzeo stric u naručje i krenuo u proboj sa mnom preko polja", kazao je.
"Škabrnja nikad neće zaboraviti, neki će oprostiti, neki neće. Što se tiče mladih, Škabrnja je puna mladih, živi, ona mora krenuti dalje i ta mladost se mora okrenuti budućnosti, prošlost ostaviti prošlosti ali je najbitnije da se ovo ne smije zaboraviti kako se u budućnosti ne bi ponovilo nikome", kazao je.