Tog kobnog 30. kolovoza 2007. šestorica vatrogasaca poginula su na mjestu događaja, a šestorica nedugo kasnije od posljedica teških opeklina. Preživio je jedino Frane Lučić iz Tisnog.
Najcrnji dan hrvatskog vatrogastva ostao je misterij, još nisu rasvijetljene okolnosti u kojima se tragedija dogodila. Prema službenoj teoriji uzrok joj je tzv. eruptivni požar, a istinu i dalje traže rodbina i prijatelji koji su i ove godine obišli 12 kornatskih križeva.
23-godišnji Ante bio je odbojkaš i sezonski vatrogasac, a njegov 52-godišnji otac profesionalac u DVD-u Tisno. Za njih obojicu, ali i još 10-icu njihovih kolega iz Tisnoga, Vodica i Šibenika, koban je bio odlazak na jedan kornatski požar.
''Svaku godinu dolazimo na isto mjesto, ali istina se ne saznaje. Evo 14 godina je prošlo, uvijek isto. Ali, nekako, nešto te vuče da moraš doći i lakše se i popeti, i doći, kao da te oni vuku da dođeš tu gore'', rekla je kćer i sestra poginulih vatrogasaca Vesna Puček.
''Imam 16 godina i moje sjećanje je samo na dedu. I to se dede
sjećam od malena. A ujaka se ne sjećam. Nemam neko sjećanje na
njega'', kazala je Arijana Puček, unuka i
nećakinja poginulih vatrogasaca.
Nekadašnji županijski vatrogasni zapovjednik Dražen Slavica
pravomoćno je u siječnju ove godine oslobođen krivnje za
tragediju po zapovjednoj odgovornosti. Ali u presudi stoji i da
netko treba odgovarati jer stradalim vatrogascima pomoć nije
stigla na vrijeme. Hoće li se to ikada dogoditi?
''Vidjet ćemo. Vjerujem u naš sustav'', rekao je glavni
vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković.
Od kornatske tragedije, vjeruje glavni vatrogasni zapovjednik, u
vatrogastvu je poboljšano puno toga.
''Od 2007. se promijenilo puno toga od samih provjera zapošljavanja sezonskih vatrogasaca, dobili smo novi Zakon o vatrogastvu, Hrvatska vatrogasna zajednica je postala nadležna za vatrogastvo u Republici Hrvatskoj, poboljšala se opremljenost'', rekao je Tucaković.
Spomenik kornatskim herojima, 12 kamenih križeva na mjestu stradanja, osmislio je poznati arhitekt Nikola Bašić, a 2010. izgradilo ga oko 2 i pol tisuće vatrogasaca i dobrovoljaca iz cijele Hrvatske.
''Ovaj svaki križ se u jednom danu izgradio. Znači, nije se radilo više puta, nego u jednom danu. To je po 60-70 kubika kamena nošeno na traljama, na starinski način. Najprije sam živio s tom djecom kao veliki prijatelj njihovih roditelja i bila mi je dužnost doći, sudjelovati i graditi ove križeve'', rekao je Radoslav Juričev Sudac iz Vodica.
I ove su godine počast kolegama došli odati vatrogasci iz njihovih postrojbi, ostatka zemlje, ali i inozemstva.
''Osobno sam želio prisustvovati ovoj komemoraciji i molitvi za
pokojne. Duboko sam impresioniran. Rodbini i drugovima iz
vatrogasne službe izražavam moje najdublje suosjećanje'', rekao
je Michael Vogel.
Suosjećanje i tuga ono je što svakoga preplavi kada dođe na otok
i pokuša zamisliti sve što se ovdje dogodilo tog kobnog dana...