Za idući tjedan najavljuje se novo drastično poskupljenje goriva - benzina za 40-ak lipa, dizela za gotovo kunu i pol, a plavog dizela još i više. U Vladi ne otkrivaju hoće lido tada još jednom doskočiti divljanju cijena, a mali distributeri, koji već grcaju u gubicima, najavljuju ključ u bravu, kaže se u prilogu RTL-a Danas.
Prema procjenama stručnjaka, od utorka bi cijena dizela mogla narasti na 14.31, što je gotovo kunu i pol skuplje od trenutne zamrznute cijene. Benzin bi s trenutnih 13,50 'skočio' na 13.91 kunu, a za 1,20 kuna poskupjela bi i litra plavog dizela koji se koristi u poljoprivredi i ribarstvu.
Spominju se vaučeri za gorivo
Ministar financija Zdravko Marić zasad ne otktiva namjerava li Vlada doskočiti novim poskupljenjima goriva.
''U kriznim vremenima sve je na stolu“, kazao je zagonetno Marić.
U zadnjoj intervenciji Vlada je još jednom zamrznula cijene - osim one na benzinskim postajama na autocestama za koje odluka ne vrijedi. Još ranije snizila je trošarine koje može korigirati još za 36 odnosno 19 lipa ovisno o derivatu. Manje su i marže. Sada se, kao nova mjera, spominje uvođenje vaučera za gorivo.
''Neki imaju jedno vozilo, a neki i dva. Tu se otvaraju socijalni kriteriji je li takvu mjeru oportuno dati svima ili uvesti mjeru razlikovnosti“, rekao je Marić.
Mali trgovci dnevno gube oko 12.000 kuna
Nove odluke iščekuju vozači, ali i mali trgovci naftom koji zbog zamrznutih cijena, nižih trošarina i marži gomilaju gubitke. Dnevno u prosjeku oko 12 tisuća kuna po crpki. Ministar gospodarstva primio ih je prije 10 dana i od tada ga nisu čuli.
''Mislim da je deset dana dovoljno, jer da njima gori pod nogama volio bih vidjeti kako bi onda reagirali. Postoji neosjetljivost na naš problem jer u 10 dana smo mogli dobiti bar neki odgovor“, kazao je za RTL Danas Armando Miljavac iz Udruge malih trgovaca naftom.
Mali trgovci naftom traže da Vlada pusti da tžište diktira cijene, a onda da od visokih prihoda zbog visokih cijena ciljano pomažu onima koji najviše stradavaju. Iz udruge najavljuju daljnje korake.
''Nama nije cilj sukob ni s kim, ali situacija je nepoštena i sve se lomi preko naših leđa'' poručuje Miljavac.
Pomoć trebaju i poljoprivrednici kojima su poskupjeli plavi dizel i većina repromaterijala. Za razliku od cijena goriva, otkupnu cijenu pšenice, kaže ministrica poljoprivrede Marija Vučković, država ne planira određivati tako da se ne zna koliko će na jesen poskupjeti kruh.