Poslijepodne je obitelj Lukač primila i ministrica poljoprivrede, a njezin suradnik Tomislav Kiš kazao je kako je sastanak o sudbini kokoši obitelji Lukač još uvijek u tijeku.
Načelnik Sektora za sigurnost hrane i veterinarsko javno zdravstvo naglasio je kako nije riječ o usmrćivanju kokoši, već postoji više opcija, a najbitnije je da su povučena zaražena jaja.
''Inspektori na terenu još uvijek provode postupke, kad nam dođu zapisnici, vidjet ćemo. Postoji više opcija. Opcija da se kokoši upute na klanje, jer to meso može ići u preradu. Jednako tako jaja povučena s tržišta mogu ići u preradu i nakon toga dalje u lanac prehrane'', rekao je Kiš.
''Ne govorimo o eutanaziji, to je ekonomski najmanje isplativa opcija. S obzirom na velik broj kokoši, vrlo je teško provesti takvu mjeru na adekvatan način. U slučaju da kokoši budu upućene na klanje, naravno da vrijednost tih kokoši je manja, ide u preradu i tu razliku cijene će snositi država,
budući da je riječ o provedbi Nacionalnih programa kontrole salmonele'', pojasnio je Kiš.
Poduzetnik Lukač vjeruje da ga netko sabotira, a Kiš tvrdi kako postoji vrlo jasan državni sustav koji provodi programe kontrole i nacionalni referentni laboratorij, stoga on ne vidi mjesta za sumnju u sustav.
Upitan o mogućoj neovisnoj analizi, načelnik je rekao:''Ovi nalazi sada su referentni. Nekakvi dodatni nalazi koji bi potvrdili sumnje gospodina Lukača u tom bi slučaju sigurno bili upućeni izvan Hrvatske, jer za nas je referentni laboratorij kraj i priča kojoj se vjeruje. Ukoliko se to pokaže, to bi se rješavalo izvan Ministarstva poljoprivrede''.