Lelas je upozorio kako u Hrvatskoj oko šest do sedam tisuća ljudi živi u krajnjem siromaštvu u podrumima bez struje i vode i na pragu su beskućništva.
ZvonkoMlinar iz Crvenoga križa Zagreb istaknuo je kako je među beskućnicima najviše onih starosne dobi između 45 i 55 godina, ali i da se u posljednje vrijeme povećava broj mladih u beskućničkoj populaciji.
"Među beskućnicima je oko 30 posto osoba koje su svojedobno bile bez roditeljske skrbi, to jest koje su odrasle u dječjim domovima i udomiteljskim obiteljima a žalosno je da među beskućnicima raste i broj branitelja“, upozorio je Mlinar.
Smještaj u praznim stanovima
Sudionici 9. Nacionalnoga susreta o beskućništvu u svojim su diskusijama isticali kako je beskućničku populaciju u Hrvatskoj potrebno obuhvatiti mjerama zapošljavanja. Također je rečeno kako bi se beskućnicima u Hrvatskoj moglo pomoći i njihovim smještanjem u prazne stanove koji su u državnom vlasništvu.
Domaćin 9. Nacionalnog susreta beskućnika bila je kaštelanska udruga Sveti Jeronim.
Nacionalni susret o beskućništvu tradicionalno se u Hrvatskoj održava već devetu godinu za redom u povodu Svjetskoga dana beskućnika koji se obilježava 10. listopada.