Odoše nam i Brijuni – traži se investitor u tamošnje hotele

Na prvoj ovogodišnjoj sjednici Vlade premijer i ministri dali su suglasnost na odluku o odabiru savjetnika za pronalaženje investitora u hotelijerstvo i prateće ponude otoka Veliki Brijun.

3.1.2014.
9:58
VOYO logo

Najpovoljnija ponuda je ona Zajednice ponuditelja Horwath i Horwath Consulting d.o.o., Zagreb i Raiffeisen Centrobank Beč, vrijedna više od osam milijuna kuna, a nakon što Vlada izglasa odluku, ministar zaštite okoliša s njima će potpisati ugovor. Savjetnik će razmotriti mogući model koncesije i uputiti ga ministarstvu, nakon čega on ide na odlučivanje Vladi.

Planiraju se veliki zahvati u infrastrukturu i vrijednost projekta prelazi milijardu i pol kuna, istaknuo je Mihael Zmajlović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dvije godine je prošlo i ne želim požurivati, ali želim požurivati", kazao je Zoran Milanović. "Ugostiteljski i hotelijerski dio Brijuna ide u komercijalnu namjenu da bi standardi bili na većoj razini od vremena konferencija Nesvrstanih od prije šezdesetih godina", rekao je premijer, dodajući da su hoteli ondje čak na nivou Austro-Ugarske. Izjavio je da je "pitanje za milijunaša" zašto se ondje danas ne nalaze vrhunski hoteli, jer Brijunima je mjesto na vrhu.

Vlada je raspravila i Prostorni plan područja posebnih obilježja Parka prirode Telašćica, koji obuhvaća niz hridi, otočića i obale. Definirani su ulazi u park i lokacije gdje moguća gradnja u turističke svrhe. Vlada je dala suglasnost HEP-u za ugovaranje prolongata kredita kod Splitske banke u iznosu od 16 milijuna eura, te suglasnost na uplatu viška prihoda HERA-e u državni proračun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Troškovi arbitraže

Izmjena je Uredba o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u državnoj službi, kojom je primjerice u premijerov ured uvedeno mjesto "zamjenika savjetnika predsjednika Vlade". Ministar financija Slavko Linić predstavio je i Izvješće o korištenju sredstava Proračunske zalihe za 2013. s projekcijama za 2014. i 2015. godinu. Najviše od 148 milijuna kuna, koliko je potrošeno, otišlo je na sudske procese, referendum o braku, troškove arbitraže, sudske nagodbe, pomoć Vukovaru, UNESCO-u, Ministarstvo kulture za pomoć Hini...

Iz proračunske zalihe odobreno je 30.000 eura Ministarstvu vanjskih poslova za troškove arbitražnog postupka. Vesna Pusić je kazala da arbitraža košta i da je to trebalo riješiti bilateralno, drugim načinom.

"Ja bih odmah potpisao s ostalim susjedima da idemo na arbitražu", kazao je pak Milanović pitajući ministricu vanjskih poslova čuje li to ton isprike u njenom glasu.

"Ne daj bože", kazala je Pusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je novac, ali je manja šteta, ovo što smo prolazili sa Slovenijom je obostrana šteta, više Hrvatska nego njihova, prema tome deset godina natezanja, svađe, podmetanja ili arbitraža koja košta deset milijuna kuna ili eura? Arbitraža i šlus, gotova stvar", kazao je Milanović, zaključivši kako nema potrebe za ispričavanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo