"Zadnjih par mjeseci raspitivao sam se među svojim poznanicima, u Vrgorcu i izvan njega, o mogućnosti da se na popisu stanovništva, koji je trenutno u tijeku, nađu i fiktivni građani, odnosno dvostruki državljani koji ne žive u Vrgorcu, ali su na vrgorskim adresama lažno prijavljeni. Većina mi je odgovorila kako je tako nešto skoro nemoguće, budući da je Popis stanovništva vrlo ozbiljan i skup projekt temeljen na jasnoj proceduri i najnovijim statističkim metodama, te da je vjerojatnost pojave grešaka vrlo mala.
Međutim, protekla dva dana imao sam priliku doznati od nekoliko građana da su greške i manipulacije itekako moguće, pa me čudi kako to dosad nisam imao priliku čuti od bilo kojeg stručnjaka i političara u medijima ove države", piše jedan bloger na svom blogu vrgorac.blog.hr.
"Naime, jučer sam razgovarao sa čovjekom koji na adresi svoga prebivališta ima prijavljene i osobe koje stvarno žive u Bosni i Hercegovini. Kako spomenuti čovjek nije upoznat sa značenjem i namjenom popisa stanovništva, upitao je popisivača treba li popisati i te ljude. Na to je popisivač odgovorio kako bi bio dobro da se i oni popišu. Građanin, koji mi je to rekao, pružio je potom OIB-e spomenutih fiktivnih građana popisivaču, a ovaj ih je uredno popisao, te uz to postavio sva pitanja o tim prijavljenim osobama koja postavlja i inače građanima.
Jučer saznajem od druge osobe, koja stvarno prebiva na području Hercegovine, a koja je prijavljena na području Grada Vrgorca, kako se također popisala kod svoje gazdarice, odnosno osobe koju ju je prijavila na svojoj vrgorskoj adresi, i to kao njezina rodica. Na upit zašto je to učinila, spomenuta građanka je odgovorila kako se bojala da će izgubiti socijalnu pomoć koju joj daje Hrvatska, očito ne znajući kako popis sa time nema nikakve veze. Isto tako, po Vrgorcu već danima kola informacija kako su mnogi građani koji na svojim adresama imaju fiktivno prijavljene građane pribavili njihove OIB-e sa namjerom da ih popišu, zlu ne trebalo", nastavlja bloger.
"Ovi slučajevi pokazuju da Popisu prijeti ozbiljna opasnost od opće kompromitacije. Ukoliko se na njemu nađu i osobe koje stvarno ne prebivaju u Vrgorcu, biti će stvorena potpuno kriva demografska slika o našem gradu. Sumnjao sam kako se dio tih građana popisao u Vrgorcu i tijekom popisa iz 2001. godine, a u međuvremenu je broj fiktivnih građana u Vrgorcu naglo nabujao, pa bi se moglo dogoditi da se konačna brojka stanovnika popisana ovim popisom bude značajno razlikovala od stvarnog broja građana Grada Vrgorca. Takva opasnost ne prijeti samo Vrgorcu, već i svim drugim gradovima gdje je značajan udio fiktivnih građana u ukupnom broju stanovnika.
Nakon što imamo na umu ove slučajeve, postavlja se pitanje ima li Državni zavod za statistiku mehanizme za sprječavanje ovakvih pojava? Ukoliko se bude pouzdavao samo u moral i istinoljubivost građana i vlastitih popisivača, ovakve stvari će se i dalje događati", ističe ovaj bloger, s upozorenjem da će ovaj problem omogućiti političke manipulacije i izborni inženjering.
Predsjednik vrgoračkog SDP-a Rade Bobanac za Danas.hr je kazao kako je po popisu stanovništva iz 2001. godine, u Vrgorcu popisano oko 7.500 stanovnika. Kada su 2009. godine održani lokalni izbori, na njih je izašlo oko 7.100 punoljetnih birača, po čemu ispada da u Vrgorcu živi manje od 400 maloljetnih osoba, kaže Bobanac. Napomnje da 'fiktivni' stanovnici čine 25 posto biračkog tijela tog grada, zbog čega su već upozoravali da su izbori nelegalni, jer glasuju ljudi koji u Vrgorcu ne žive, ne plaćaju doprinose itd...
specijal-201012070191004-više o temi Popis stanovništva
Vezani članci:
arti-201104060041006 arti-201104060771006 arti-201104050915006 arti-201104060684006 arti-201104040850006