Hrvatska akademska udruga "Split - čovjek nadasve" u utorak je u spomen na preminulog don Ivana Grubišića u tvrđavi Gripe organizirala komemoraciju na kojoj se okupilo mnoštvo građana i na kojoj je predloženo da Split dobije ulicu s imenom svećenika kojeg je narod volio.
Grubišićeva suradnica i prijateljica, psihologinja Mirjana Nazor rekla je kako živio jako sadržajan život, te da nije slučajno što je komemoracija u tvrđavi Gripe jer je dvorana i stol u njoj njemu bio "drugi oltar".
50 godina širio kršćansku misao
On je 50 godina djelovao i širio istinsku kršćansku misao, te vrlo aktivno kršćanski djelovao u dvorani tvrđave Gripe u okviru Hrvatske akademske udruge, čiji je bio jedan od osnivača i dugogodišnji predsjednik, podsjetila je Nazor.
"Don Ivan bio je posebno jedinstven po širini koju je pokazivao u svom djelovanju. Iskreno se nadam da ćemo među mlađim ljudima ipak naći one do kojih je doprlo makar malo zrno sjemena koje je tako uporno godinama sijao i da ćemo onda vidjeti i plodove", rekla je Nazor.
Grubišić je imao isti odnos prema svima, jer mu je bila važna ljudska osoba neovisno od nacionalnosti, vjerske opredijeljenosti ili bilo kakve druge različitosti. Zalagao se za jedinstvo i suživot u različitostima.
"Pamtit ću ga po tome što ga je bilo nemoguće zaustaviti kada je odlučio nešto napraviti. Imao je puno ideja i energije. Pamtit ću i to da je do posljednjeg sata svoga života sjedio za računalom i pisao novu knjigu", kazala je Nazor.
Nikada nije zloupotrijebio propovjedaonicu
O društvenom značaju Grubišića govorio je novinar Drago Pilsel koji je ustvrdio da Grubišić, koliko god je kritizirao crkvene strukture, "divlji brak" s HDZ-om i spregu trona i oltara, nikada nije zloupotrijebio propovjedaonicu da bi se bavio političkom agitacijom jer je jako dobro razdvajao te dvije stvari.
Podsjetio je kako je u dvorani tvrđave Gripe Grubišić održao više od 600 tribina, te izlagao svojih 12 knjiga, poručivši da tek sada treba "zaroniti u arhivu Sabora, gdje je puno toga rekao".
Grubišić je htio poručiti hrvatskoj javnosti da naše društvo ima sjajne ljude i potencijal, pa je vrijeme da se trgnemo, rekao je Pilsel predloživši da se jedna ulica ili trg u Splitu nazove Grubišićevim imenom.
Profesor etike i filozofije Mislav Kukoč izjavio je kako su ga posebno fascinirali golema Grubišićeva energija, kreativnost, stvaralaštvo i etičnost. Don Ivan je mnogo više napravio za društvo i institucije nego oni za njega, zbog čega će mu vječno ostati dužni, kako društvo, tako i institucije od Crkve do države.
"To je bio jedinstveni čovjek koji je župu sv. Roka u Splitu napravio kultnim mjestom. Imao je kvalitete kojima je privlačio duhovnu i intelektualnu kremu Splita, a na razini cijele države također je puno napravio svojim iskoracima u borbi za moral u politici. U tome, nažalost, nije imao puno uspjeha, ali je za to bio najmanje kriv", zaključio je Kukoč.
Suspendiran od svećeničkih dužnosti
Prije šest godina Grubišić je bio saborski zastupnik Saveza za građansku i etičku Hrvatsku, zbog čega je bio suspendiran od svih svećeničkih dužnosti. Bio je i član Gradskog vijeća Splita, a kandidirao se i za župana Splitsko-dalmatinskog, no izgubio je izbornu utrku.
Rođen je u Dicmu kod Sinja, završio je splitsku Nadbiskupijsku klasičnu gimnaziju, te diplomirao na Katoličko-bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. U Zadru je završio sociologiju i filozofiju, a doktorirao na zagrebačkom Filozofskom fakultetu.
Omiljeni splitski svećenik pedeset je godina bio župnik i pastoralni djelatnik, koji se protivio vjeronauku u školama i zbog rastrošnosti kritizirao crkveno vodstvo.
Dok je bio zastupnik u Saboru dio svoje plaće je izdvajao za rad Udruge roditelja djece oboljele i liječene od malignih bolesti "Sanus", dio je davao Udruzi "Most", a uz to je mjesečno plaćao dvije stipendije od 1500 kuna.